3 avgust kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev «O‘zbekiston Respublikasining milliy statistika tizimini yanada takomillashtirish va rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida» gi qarorni imzoladi.
Ushbu hujjat Jahon banki bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan bo‘lib, u 2020−2025 yillarda O‘zbekiston statistikasini rivojlantirish milliy strategiyasi va uni amalga oshirishning yo‘l xaritasini tasdiqladi.
Statistika tizimini takomillashtirishning ustuvor yo‘nalishlari quyidagilardan iborat:
• statistika organlarini tegishli, sifatli va ishonchli ma’lumotlarni to‘plashga, ma’lumotlarning shaffofligi va oshkoraligini oshirishga yo‘naltirilgan mustaqil xizmatga aylantirish;
• o‘z vakolatlari va majburiyatlarini kuchaytirish orqali Davlat statistika qo‘mitasi huzuridagi Statistika kengashining to‘liq faoliyat ko‘rsatishi;
• Axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan keng foydalangan holda ma’lumotlarni yig‘ish, qayta ishlash, tahlil qilish, nashr etish va to‘plashning yaxlit tizimini tashkil etish;
• idoraviy ma’lumotlar bazalarini statistik boshqaruvning yagona tizimiga kiritish;
• statistika organlari faoliyatini yanada moddiy va texnik ta’minotini takomillashtirish orqali hududiy statistika organlarining tarkibi va vazifalarini bosqichma-bosqich optimallashtirish.
Farmon Davlat statistika qo‘mitasining barcha davlat organlari va tashkilotlaridan, uning hududiy boshqarmalari va tuman (shahar) bo‘limlaridan — mahalliy davlat hokimiyat organlaridan mustaqil ekanligini tasdiqlaydi.
Bundan tashqari, statistika organlarining faoliyatiga har qanday aralashuv, shu jumladan rasmiy statistik hisobotlarni va so‘rovlarni to‘plash, shuningdek ularni nashr etish taqiqlanadi. Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan yaratilgan statistik ma’lumotlar rasmiy ravishda e’lon qilinadi.
Davlat statistika qo‘mitasi boshqa statistika chiqaruvchilarning statistik metodologiyalarning xalqaro standartlariga muvofiqligini auditdan ўтказиш huquqini oldi. Audit natijalariga ko‘ra qo‘mita vazirlik va idoralarga amalga oshirilishi majburiy bo‘lgan takliflarni yuborishi mumkin.
Davlat statistika qo‘mitasi qoshida faoliyat ko‘rsatadigan Jamoatchilik kengashiga qo‘shimcha vazifalar yuklangan. Shu o‘rinda qo‘mitaning ishini takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish, tegishli statistikani shakllantirishda Davlat statistika qo‘mitasiga yordam berish, foydalanuvchilarning statistik ma’lumotlarga bo‘lgan ishonchini va qiziqishini oshirish uchun foydalanuvchilar bilan yaqin aloqani o‘rnatish kabi vazifalar qo‘yildi.
Kengashda NNT vakillari, tadbirkorlar, olimlar, jurnalistlar, shuningdek, milliy va xalqaro ekspertlar ishtirok etadi.
Ushbu hujjat loyihasi aprel oyida muhokama qilish uchun e’lon qilingan edi. Unda, xususan, Davlat statistika qo‘mitasi negizida O‘zbekiston Milliy statistika qo‘mitasini tuzish taklif qilingan edi.

Президент Шавкат Мирзиёев 3 августа подписал постановление «О мерах по дальнейшему совершенствованию и развитию национальной системы статистики Республики Узбекистан».
Документом утверждены Национальная стратегия развития статистики Узбекистана в 2020—2025 годах, разработанная совместно с Всемирным банком, и «дорожная карта» по ее реализации.
Приоритетными направлениями совершенствования системы статистики определены:
• преобразование органов статистики в независимую службу, направленную на формирование востребованной, качественной и достоверной информации, повышение прозрачности и открытости данных;
• полноценное функционирование Статистического совета при Государственном комитете по статистике путем укрепления его полномочий и обязательств;
• организация целостной системы сбора, обработки, анализа, издания и накопления данных с широким использованием ИКТ;
• интеграция ведомственных баз данных в единую систему управления статистикой;
• поэтапная оптимизация структур и задач территориальных органов статистики за счет дальнейшего улучшения материально-технической поддержки деятельности органов статистики и другие.
Постановлением закрепляется независимость Государственного комитета по статистике от всех государственных органов и организаций, его территориальных управлений и районных (городских) отделов — от органов государственной власти на местах.
Кроме того, запрещено любое вмешательство в работу органов статистики, в том числе в процессы сбора официальных статистических отчетов и проведения обследований, а также их издание и опубликование. Статистическая информация, формируемая Госкомстатом, публикуется в в качестве официальной.
Госкомстат получил право проводить аудит на предмет соответствия международным стандартам статистических методологий других производителей статистики. По итогам аудита комитет может внести в министерства и ведомства обязательные к исполнению представления.
На Общественный совет, функционирующий при Госкомстате, возложены дополнительные задачи. В их числе — разработка предложений о совершенствовании работы комитета, помощь Госкомстату в формировании актуальной и достоверной статистики, установление тесной связи с пользователями для повышения осведомленности и доверия общественности к статистической информации.
В совет будут привлечены представители ННО, предприниматели, ученые, журналисты, а также национальные и международные эксперты.
Проект этого документа публиковался для обсуждения в апреле. В нем, в частности, предлагалось образовать Национальный статистический комитет Узбекистана на базе Государственного комитета по статистике.