Rossiyada to‘rtinchi haftadirki, Xabarovsk viloyati gubernatori Sergey Furgalni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ommaviy norozilik namoyishlari bo‘lib o‘tmoqda. Norozilik ishtirokchilari rasmiylardan qotilliklarni uyushtirishda ayblangan viloyatning sobiq rahbarini qo‘yib yuborish hamda uning o‘rniga tayinlangan Mixail Degtyarevni ishdan bo‘shatishni talab qilishmoqda.
Qisqacha tarix
9 iyul kuni Rossiya Tergov qo‘mitasi Xabarovsk o‘lkasi gubernatori, Liberal-demokratik partiya a’zosi Sergey Furgalning hibsga olganini e’lon qildi. Moskvadagi Tergov qo‘mitasiga olib kelingan Furgal u yerda 2004−2005 yillarda Amur viloyati va Xabarovsk hududida tadbirkor Evgeniy Zori va Oleg Bulatovga suiqasd hamda qotillik uyushtirishda ayblangan, deb yozadi RBK.
Sergey Furgalga qarshi ko‘rsatmalarni o‘tgan yili bu ish bo‘yicha hibsga olingan va hozirda «Lefortovo» tergov hibsxonasida saqlanayotgan uning sherigi Nikolay Mistryukov ham ko‘rsatgan.
Bunday jinoyatlar uchun umrbod qamoq jazosi belgilanishi ham mumkin. Biroq, bu holatda eng katta jazo tayinlanishi mumkin emas, chunki gap 2004−2005 yillardagi jinoyatlar haqida ketmoqda, muddati o‘tgan, og‘ir jinoyatlarga nisbatan 15 yillik jazo tayinlanishi mumkin. Bunday holda, sud ishni o‘z xohishiga ko‘ra to‘xtatishi ham mumkin. Har bir jinoyati uchun Furgal 20 yilgacha ozodlikdan mahrum qilinishi mumkin.
Ertasi kuni Furgal Moskvaning Basmanniy sudiga olib borildi, sud ishining bir qator ishtirokchilariga tahdid qilinganligi sababli jarayon yopiq eshiklar ortida o‘tdi. Sud Sergey Furgalni 9 sentyabrgacha hibsga oldi. Uning o‘zi aybni tan olmadi.
LDPR rahbari Vladimir Jirinovskiy hech qachon Furgalni partiyadan chiqarib yubormasligini aytdi. Bundan tashqari, u Furgalaning hibsga olinishini qoraladi va o‘z partiyasiga norozilik sifatida Davlat Dumasini tark etishi mumkinligi haqda ogohlantirdi.
Norozilik namoyishlari
11 iyul kuni Xabarovsk aholisi Furgalni qo‘llab-quvvatlash uchun birinchi norozilik namoyishini o‘tkazishdi. Turli manbalarga ko‘ra, aksiyada 5000 dan 35 minggacha odam ishtirok etgan. Mitinglar, shuningdek, Komsomolsk-Amur va Xabarovsk o‘lkasining boshqa shaharlarida ham bo‘lib o‘tdi. Fuqarolar Furgalni Moskvada emas, balki Xabarovskda sud qilinishini talab qilishdi. Shundan so‘ng mitinglar har kuni, ba’zida kuniga ikki marta o‘tkazila boshlandi va Moskva, Sankt-Peterburg, Vladivostok, Yujno-Saxalinsk va Komsomolsk-Amur shaharlari aholisi ham Xabarovskga qo‘shilishdi.
Eng katta norozilik namoyishlaridan biri 18 iyul kuni bo‘lib o‘tdi. Rasmiylarga ko‘ra, mitingda 10 ming kishi ishtirok etgan. Mahalliy ommaviy axborot vositalari va faollar xabariga ko‘ra, Xabarovsk ko‘chalarida 50 mingga yaqin odam namoyishga chiqdi. O‘tgan shanba, 25 iyul kuni shahar ma’muriyati navbatdagi miting ishtirokchilari sonini 6500 kishi deb, mahalliy ommaviy axborot vositalari esa 15000 dan 20000 kishigacha deb baholadi.
Mitinglar yuzasidan xavotirga qaramay, Kreml ularni to‘xtatish uchun kuchli choralar qo‘llamoqchi emas, chunki bunday harakatlar yanada kuchli siyosiy inqirozga olib kelishi mumkin, deb xabar berdi RBK Bloomberg ma’lumotlariga tayangan holda.
Furgalning o‘zi bunday ta’qiqlangan harakatlarni ma’qullamaydi, ammo u mitinglarda ishtirok etgan ruslardan uni qo‘llab-quvvatlaganlari uchun minnatdor ekanligini bildirgan.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin 20 iyul kuni Furgalni ishdan bo‘shatdi. U, shuningdek, Liberal-demokratik partiyasi a’zosi bo‘lgan Mixail Degtyarevni vaqtincha viloyat rahbari vazifasini bajaruvchi qilib tayinladi.
Xalq Degtyarevga qarshi
Namoyishchilar uning yangi lavozimga tayinlangani haqidagi xabarlardan keyin «Jamadon — stansiya — Samara», «Degtyarev — uy» degan shiorlarini aytib baqira boshlashdi. Mixail Degtyarev tayinlanganidan deyarli bir hafta o‘tib, namoyishchilar bilan uchrashdi. U soat 22:00 dan keyin Lenin maydoniga bordi, u yerda bu payt bir necha o‘nlab odamlar qolgan edi. Degtyarev ish safaridan endigina qaytganligini va ilgari bu yerda bo‘lish imkoniyati bo‘lmaganligini aytdi. Shu bilan birga, u 5000−6000 kishi bilan gaplasha olmasligini, chunki uni hech kim eshitmayotganligini ta’kidlagan.
«Moskva barchani eshitadi, shuning uchun mintaqa kuchsiz qolmasligi uchun sizga vaqtincha murojaat qildi. Men Furgal haqida takror aytaman: u mening o‘rtog‘im, partiyaning boshqa a’zosi, men uning taqdiridan juda xavotirdaman, partiya unga yordam berib, unga ovqat beradi.
Kremlda Degtyarevning faoliyatiga «juda harakatchan» deb baho berishdi, ammo uni umumiy baholash uchun juda erta ekanligini ta’kidlashdi. Prezidentning matbuot kotibi Dmitriy Peskovning so‘zlariga ko‘ra, Xabarovsk hududidagi vaziyat «tinchlanmoqda».
Xabarovsk o‘lkasi sobiq rahbarining oilasi advokat xizmatlari uchun pul to‘lash uchun mablag‘ to‘playotganini e’lon qildi. «Hozirda oila hisoblari muzlatilgani bois ushbu xizmatlar uchun pul to‘lay olmasliklari sababli shunday qilishga to‘g‘ri keldi», — deydi hibsga olingan sobiq hokimning singlisi Galina. U, shuningdek, har oy sarflangan mablag‘ to‘g‘risida hisobot berib turishini aytdi.
Sergey Furgal Xabarovsk o‘lkasini 2018 yil sentyabr oyidan beri boshqarib kelayotgan edi. Hozirda sobiq gubernator Moskvaning «Lefortovo» qamoqxonasida o‘tiribdi. U advokat Boris Kojemyakinning xizmatlaridan voz kechgan, huquq himoyachisi bu qarorning sabablarini ma’lum qilmadi.

Следственный комитет России 9 июля сообщил о задержании губернатора Хабаровского края, члена ЛДПР, Сергея Фургала. Его привезли в Следственный комитет в Москве, где предъявили обвинения в организации покушения на убийство и убийств предпринимателей Евгения Зори и Олега Булатова на территории Амурской области и Хабаровского края в 2004—2005 годах, пишет РБК.
Показания против Сергея Фургала дал в том числе его деловой партнер Николай Мистрюков, арестованный по этому делу в прошлом году, а сейчас находящийся в СИЗО «Лефортово».
За подобные преступления предусмотрено наказание вплоть до пожизненного тюремного заключения. Однако максимальное наказание в данном случае не может быть назначено, так как речь идет о преступлениях 2004−2005 годов, с вышедшим сроком давности — 15 лет в отношении особо тяжких преступлений. Суд в этом случае может по своему усмотрению прекратить дело. За каждое из преступлений Фургалу грозит до 20 лет колонии.
На следующий день Фургала доставили в Басманный суд Москвы, заседание проходило в закрытом режиме из-за угроз ряду участников дела. Суд отправил Сергея Фургала под стражу до 9 сентября. Сам он не признает вину.
Лидер ЛДПР Владимир Жириновский заявил, что никогда не исключит Фургала из партии. Кроме того, он осудил само задержание, предупредив, что его партия в знак протеста может покинуть Госдуму.
Жители Хабаровска 11 июля устроили первую протестную акцию в поддержку Фургала. По разным данным, на акцию вышли от 5000 до 35 тысяч человек. Митинги также прошли в Комсомольске-на-Амуре и других городах Хабаровского края. Жители требовали судить Фургала в Хабаровске, а не в Москве. После этого митинги стали проходить ежедневно, иногда и дважды в день, к Хабаровску подключились и жители Москвы, Санкт-Петербурга, Владивостока, Южно-Сахалинска и Комсомольска-на-Амуре.
Одна из самых массовых акций протеста прошла 18 июля. В митинге, по данным властей, участвовали 10 тысяч человек. По данным местных СМИ и активистов, на улицы Хабаровска вышли около 50 тысяч человек. В прошлую субботу, 25 июля, мэрия города оценила число участников очередного митинга в 6500 человек, местные СМИ — от 15 тысяч до 20 тысяч человек.
Несмотря на обеспокоенность митингами, Кремль не намерен применять силовой сценарий для их прекращения, так как подобные действия могут вызвать еще более мощный политический кризис, отмечает РБК со ссылкой на собеседников Bloomberg.
Сам Фургал не одобряет несанкционированных акций, однако благодарен россиянам, участвующим в митингах, за поддержку.
Президент Владимир Путин 20 июля отправил Фургала в отставку. Временно исполнять обязанности главы региона он назначил Михаила Дегтярева, который тоже состоит в ЛДПР.
После новости о назначении врио митингующие стали выкрикивать лозунги: «Чемодан — вокзал — Самара», «Дегтярев — домой». Михаил Дегтярев встретился с митингующими спустя почти неделю после назначения. Он вышел на площадь Ленина после 22:00, когда там остались всего несколько десятков человек. Это Дегтярев объяснил тем, что только что вернулся из рабочей поездки и физически не мог оказаться здесь раньше. При этом он отметил, что говорить при 5000−6000 человек невозможно, так как его никто не услышит.
«Москва слышит всех, поэтому прислала вам врио, чтобы регион не скатился без власти. Про Фургала еще раз повторяю: он мой товарищ, однопартиец, я очень переживаю за его судьбу, партия оказывает ему помощь, передает ему продукты», — заявил он.
В Кремле работу Дегтярева назвали «весьма энергичной», но указали, что оценивать ее в целом «пока преждевременно». По словам пресс-секретаря президента Дмитрия Пескова, ситуация в Хабаровском крае «скорее успокаивается».
Семья экс-главы Хабаровского края объявила сбор средств на оплату адвокатских услуг. «Обстоятельства сложились так, что в данный момент семья не имеет возможности оплатить эти услуги, так как счета арестованы», — сказала сестра арестованного экс-губернатора Галина, добавив, что будет предоставлять ежемесячный отчет о потраченных средствах.
Сергей Фургал руководил Хабаровским краем с сентября 2018 года. Сейчас экс-губернатор находится в московском СИЗО «Лефортово». Он отказался от услуг адвоката Бориса Кожемякина, правозащитник причин этого решения не назвал.