Koronavirusdan davolanayotgan Qoraqalpog‘iston Jo‘qorg‘i Kengesi raisi Musa Yerniyazov (72 yosh) og‘ir ahvolda, u O‘SV uskunasiga ulangan. Bu haqda payshanba kuni bo‘lib o‘tgan brifingda Respublika endokrinologiya markazi direktori Anvar Alimov ma’lum qildi.
«[U] respirator davolanishda, o‘pkasi sun’iy ventilyatsiyada, nafas chiqarish oxirida musbat bosim rejimida. Uning ahvoli og‘ir deb baholanmoqda», — dedi endokrinologiya markazi rahbari.
Anvar Alimov Musa Yerniyazov davolash uchun Turkiyaga olib ketilgani haqidagi xabarlarni rad etdi. «U Turkiyaga yoki boshqa joyga olib ketilgani yo‘q. U Qoraqalpog‘istonda», — deya ma’lum qildi Alimov.
Koronavirusga qarshi kurashish shtabi a’zosi Xabibulla Oqilov Musa Yerniyazov birinchi kundanoq V. Vohidov nomidagi Respublika jarrohlik markazining Nukus filialida davolanishda ekanini qo‘shimcha qildi. U Toshkentdan ikki mutaxassis va mahalliy shifokorlar kuzatuvi ostida davolanmoqda.
Eslatib o‘tamiz, Sog‘liqni saqlash vazirligi iyul o‘rtasida Musa Yerniyazovning koronavirusga chalinganini tasdiqlagan edi.

Председатель Жокаргы Кенеса Каракалпакстана Муса Ерниязов (72 года), лечащийся от коронавируса, находится в тяжелом состоянии. Об этом на пресс-конференции в четверг сообщил директор Республиканского центра эндокринологии Анвар Алимов.
«[Он] находится на респираторной терапии, на искусственной вентиляции легких, в режиме положительного давления конца выдоха. Состояние его оценивается как тяжелое», — рассказал глава эндокринологического центра.
Анвар Алимов опроверг сообщения о том, что Мусу Ерниязова вывезли на лечение в Турцию. «Никаких вывозов его в Турцию, либо куда нет. Он находится в Каракалпакстане», — заявил Алимов.
Член штаба по борьбе с коронавирусом Хабибулла Акилов добавил, что Муса Ерниязов с первого дня лечится в Нукусском филиале Республиканского центра хирургии имени В. Вахидова. За его лечением наблюдают два специалиста из Ташкента и местные врачи.
Напомним, Министерство здравоохранения подтвердило выявление коронавируса у Мусы Ерниязова в середине июля.