Farg‘ona viloyatining Quva tumanida joylashgan «Karkidon» suv ombori hududida turizm maqsadlarida investitsiya kiritish sharti bilan 5 gektar yer maydoni savdoga chiqarildi, deya xabar qildi O‘zbekiston Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi matbuot xizmati.
Yer uchastkalari Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 3 dekabrdagi ekoturizmni rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qaroriga muvofiq sotuvga chiqarilmoqda.
Suv ombori hududi 12 ta lotga ajratilgan. Bu yerda mehmonxona, motel, dam olish maskanlari, ko‘ngilochar ob’ektlar, restoran, suv sport ob’ektlari, plyaj zonasi va pirs qurilishi ko‘zda tutilgan. Majumaning umumiy qiymati 27,8 mlrd so‘mni tashkil etib, unda 100 nafarga yaqin ish o‘rinlari yaratiladi.
Auksionga qo‘yilgan uchastka hududi «Toshkent-O‘sh A-373» Farg‘ona-Andijon avtomagistrali 4R-112 yo‘lining Quva tuman markaziga 12,7 km masofasida va Farg‘ona shahridan 34,1 km masofada joylashgan.

На территории Каркидонского водохранилища в Кувинском районе Ферганской области выставлено на продажу 5 га земли с условием инвестирования в туристические объекты, сообщила пресс-служба Государственного комитета Узбекистана по развитию туризма.
Земельные участки реализуются согласно постановлению Кабинета Министров о мерах по развитию экотуризма от 3 декабря 2018 года.
Территория разделена на 12 лотов. Здесь планируется строительство гостиниц, мотелей, курортов, развлекательных заведений, ресторанов, сооружений для занятий водными видами спорта, пляжной зоны и пирса. Общая стоимость комплекса составляет 27,8 млрд сумов, при реализации проекта будет создано около 100 рабочих мест.
Выставленный на аукцион участок расположен в 12,7 км от центра Кувинского района на дороге Ферганско-Андижанской автомагистрали «Ташкент — Ош» и в 34,1 км от Ферганы.