15 iyul soat 17:30 holatiga ko‘ra, O‘zbekistonda koronavirus infeksiyasi qayd etilganlar soni 14466 (+173) nafarni tashkil etmoqda, deya xabar qildi Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati.
Yangi kasallanish holatlarining 56 nafari Karantin markazidagi (barchasi xorijdan kelgan) fuqarolar orasida, 60 nafari Toshkent shahrida koronavirusga chalingan bemorlar bilan muloqotda bo‘lganligi hamda tana harorati ko‘tarilganligi sababli namuna olingan fuqarolar orasida, 21 nafari Namangan viloyatida (shundan 16 nafari koronavirusga chalinganlar bilan muloqotda bo‘lib, karantinga olingan fuqarolar orasida, 5 nafari aholi orasida), 19 nafari Andijon viloyatida, 12 nafari Qashqadaryo viloyati hamda 5 nafari Navoiy viloyatida koronavirusga chalingan bemorlar bilan muloqotda bo‘lganligi sababli namuna olingan fuqarolar orasida aniqlangan.
️Bugun Qashqadaryo viloyatida 8 nafar, Jizzax viloyatida 4 nafar, Farg‘ona viloyatida ham 4 nafar, jami 16 nafar bemor tuzaldi.
️Shunday qilib O‘zbekistonda 8343 (+16) nafar koronavirus infeksiyasiga chalingan fuqarolar (57 foiz) sog‘aygan.
️Hozirda mamlakatda 6054 nafar bemorга shifokorlar tomonidan belgilangan standartlar bo‘yicha davo choralari ko‘rilmoqda.

Количество зарегистрированных случаев заражения коронавирусной инфекцией в Узбекистане по состоянию на 17:00 15 июля выросло на 173 и достигло 14466, сообщило Министерство здравоохранения.
Из числа новых случаев 56 выявлено в карантинном центре, 60 — в Ташкенте, 21 — в Наманганской области, 19 — в Андижанской области, 12 — в Кашкадарьинской и 5 — в Навоийской.
Число выздоровевших от коронавируса в стране увеличилось на 16 и составляет 8343. Лечение проходят 6054 пациента.
Минздрав также сообщил о смерти 37-мужчины, у которого диагностировали коронавирус. У жителя Пскентского района Ташкентской области М. М. с 3 июля начался кашель и появилась одышка, он стал лечиться в домашних условиях.
После ухудшения состояния мужчину 9 июля госпитализировали в инфекционную больницу в Зангиатинском районе. 12 июля у него появились признаки тромбоэмболии легочной артерии, его подключили к аппарату ИВЛ. Больному был поставлен диагноз «тяжелое течение COVID-19» и двусторонняя пневмония.
Несмотря на реанимационные процедуры, М. М. скончался от тромбоэмболии легочной артерии, острой дыхательной и легочно-сердечной недостаточности.