Koronavirus infeksiyasiga chalingan zarafshonlik bemor o‘tkir yurak qon-tomir va nafas yetishmovchiligidan vafot etdi., deya xabar qildi Sog‘liqni saqlash vazirligi.
Xabarda qayd etilishicha, Navoiy viloyati Zarafshon shahrida yashovchi 55 yoshli J.O‘. (erkak kishi) 6 iyul kuni “COVID-19” infeksiyasiga namuna topshirgan, shu kuni Zarafshon shahridagi shifoxonaning reanimatsiya bo‘limiga yotqizilgan.
Bemorga “COVID-19” infeksiyasining og‘ir kechishi, ikki tomonlama pnevmoniya, nafas yetishmovchiligining 3-darajasi tashxisi qo‘yilgan. U gipertoniya kasalligi, arterial gipertenziya, yurak ishemik kasalligi, zo‘riqish stenokardiyasi, semizlik kabi hamroh kasalliklar bilan ham og‘rigan.
Kasallik o‘tkir nafas va yurak qon-tomir yetishmovchiligi, o‘pka arteriyasi tromboemboliyasi asorati bilan kechgan. Shifoxonada bemorning davolanishi davomida shifokorlar tomonidan konsultatsiya qilingan, davolash jarayoni mutaxassislar tavsiyasi asosida olib borilgan.
“Biroq shifokorlar tomonidan standartlar asosida o‘tkazilgan reanimatsion muolajalarga qaramasdan bemorning ahvoli keskin og‘irlashib, o‘tkir yurak qon-tomir va nafas yetishmovchiligidan vafot etdi”, — deyiladi xabarda.

В Навоийской области скончался 55-летний мужчина, у которого был подтвержден коронавирус, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения. Это 52-й случай смерти пациента с COVID-19.
Житель Зарафшана Ж. У. 6 июля сдал анализ на COVID-19 и в этот же день был госпитализирован в отделение реанимации городской больницы. Ему был поставлен диагноз «тяжелое течение COVID-19, двусторонняя пневмония, дыхательная недостаточность III степени».
Отмечается, что пациент страдал гипертонией, артериальной гипертензией, ишемической болезнью сердца, стенокардия напряжения.
Коронавирусная инфекция протекала с осложнениями в виде острой дыхательной и сердечно-сосудистой недостаточности и тромбоэмболии легочной артерии.
Несмотря на усилия врачей, состояние больного резко ухудшилось, он скончался от острой сердечно-сосудистой и дыхательной недостаточности.