Respublika maxsus komissiyasining qaroriga binoan 10 iyuldan 1 avgustga qadar respublika miqyosida avtotransport vositalarining harakatiga bir qator cheklovlar o‘rnatildi. Shu bilan birga, ayrim transport vositalariga ushbu cheklovlar tatbiq etilmaydi.
Viloyatlararo va shaharlararo qatnovlarni amalga oshirish bo‘yicha belgilangan cheklovlar dehqon va fermer xo‘jaliklari tomonidan yetishtirilgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini (meva-sabzavot, poliz, ko‘kat mahsulotlari va b.q.) joylarga yetkazish va sotish maqsadida viloyatlararo va shaharlararo qatnovlarni amalga oshirishga tatbiq etilmaydi.
Bunda, dehqon va fermer xo‘jaliklarining avtotransport vositalari bozorlar, yarmarkalar va savdo nuqtalariga kiritishdan oldin dezinfeksiya qilinadi.
Shu bilan birga, йўналишсиз taksilarga yo‘lovchi tashishga quyidagi maxsus talablar asosida ruxsat beriladi:
• yo‘lovchi tashish uchun avtotransport vositasi salonida haydovchi o‘rindig‘i yo‘lovchilar o‘rindig‘idan shaffof plastik yoki maxsus plyonka bilan to‘silgan bo‘lishi kerak;
• haydovchi va yo‘lovchi tibbiy niqobda bo‘lishi (tibbiy niqobsiz yo‘lovchini tashish taqiqlanadi) lozim;
• faqatgina ikki nafar yo‘lovchilarni avtotransport vositasi saloni orqa o‘rindig‘iga o‘tkazilishi kerak;
• faqatgina avtotransport vositasi davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan hudud doirasida (Qoraqalpog‘iston, viloyatlar va Toshkent shahri miqyosida) harakatlanishi shart.
Respublika maxsus komissiyasi qarori bilan Avtotransport vositalari harakatlanishiga maxsus ruxsatnomalar talab etilmaydigan holatlar ro‘yxatiga quyidagilar kiritilgan:
• Sog‘liqni saqlash tizimidagi hamda xususiy tibbiyot tashkilotlari, tibbiy-sanitariya va epidemiologik xizmatlar ko‘rsatuvchi tashkilotlarning xizmat va xodimlarining shaxsiy avtotransport vositalari.
• Farmatsevtika mahsulotlari (dori vositalari va tibbiy buyumlar) ishlab chiqaruvchi tashkilotlarning xizmat avtotransport vositalari.
• Fuqarolarga kechiktirib bo‘lmaydigan tez tibbiy yordam ko‘rsatish (homiladorlik, tug‘ruq, tana jarohati, OIV/OITS, onkologik yordam, nurlanish terapiyasi, gemodializ yordamini ko‘rsatish, jarrohlik amaliyoti zarur bo‘lganda, inson hayotiga xavf tug‘dirayotgan boshqa holatlar) bilan bog‘liq hollarda tibbiyot muassasasiga borayotgan va undan qaytayotgan shaxsiy avtotransport vositalari.
• Yo‘lovchi tashish faoliyati bilan shug‘ullanish litsenziyasiga ega bo‘lgan yo‘nalishsiz taksilarga;
• ️Yetkazib berish xizmati (keytering) tashkilotlarining avtotransport vositalari;
• Kommunal xizmat ko‘rsatuvchi tashkilotlar — gaz, elektr energiyasi, issiqlik ta’minoti, sovuq suv, suv oqava va chiqindi tashishning maxsus avtotransport vositalari;
• Oliy Majlis palatalari, sud va prokuratura organlari, Hisob palatasi, Biznes-ombudsman, Inson huquqlari bo‘yicha vakil (Ombudsman), Inson huquqlari milliy markazi, Savdo-sanoat palatasining xizmat avtotransport vositalari;
• Vazirliklar, davlat qo‘mitalari, agentliklar, boshqa davlat organlari, xo‘jalik birlashmalari, mahalliy davlat hokimiyati organlari hamda ommaviy axborot vositalarining xizmat avtotransport vositalari;
• Markaziy bank va uning hududiy boshqarmalari hamda tijorat banklarining xizmat avtotransport vositalari;
• “Respublika inkassatsiya xizmati” DUK xizmat avtotransport vositalari.
• Xorijiy davlatlarning diplomatik vakolatxonalari hamda “CMD”, “D”, “UN”, “T”, “M” va “X” davlat raqami belgilariga ega bo‘lgan avtotransport vositalari, shuningdek, diplomatik vakolatxonalar, konsullik muassasalari, Tashqi ishlar vazirligida akkreditatsiya qilingan xalqaro tashkilotlar vakolatxonalari, xorijiy davlatlar hukumat tashkilotlari vakolatxonalari, savdo vakolatxonalari xodimlarining avtotransport vositalari (xizmat guvohnomasini ko‘rsatgan holda);
• Aloqa xizmatlarini ko‘rsatuvchi tashkilotlar, “O‘zbekiston pochtasi” AJ, “O‘zbektelekom” AK va uning tashkilotlari hamda “O‘zinfokom” yagona integratori" MCHJga tegishli xizmat avtotransport vositalari;
• N1, N2 va N3 toifaga kiruvchi avtotransport vositalari hamda qishloq xo‘jaligi texnikalari;
• “Toshshahartransxizmat” AK tarkibiga kiruvchi avtobus saroylarining M2 va M3 toifaga kiruvchi avtotransport vositalari;
• Yo‘l-patrul xizmati avtomobillari yordamida kuzatilayotgan avtotransport vositalari;
• Dafn marosimlarida xizmat ko‘rsatuvchi maxsus avtotransport vositalari (faqat dafn marosimlari xizmatini ko‘rsatish maqsadida);
• Mavsumiy qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetkazib beruvchi M1 (bir nafar yo‘lovchi bilan) toifadagi jismoniy shaxslarga tegishli shaxsiy avtotransport vositalari.
Karantin talablariga zid ravishda ko‘chalarda va maydonlarda uch kishidan ortiq bo‘lib yurish, shuningdek, niqobsiz yurish holatlari belgilangan tartibda ma’muriy javobgarlikka tortish uchun asos bo‘ladi, deyiladi maxsus komissiya xabarida.
Shu bilan birga, ruxsatnomasi mavjud bo‘lmagan holda harakatlanayotgan avtotransport vositalarining huquqbuzarlik davom ettirilishiga yo‘l qo‘ymaslik maqsadida karantin talablarni buzgan shaxslarga ma’muriy javobgarlik choralari qo‘llanilishi hamda avtotransport vositalari jarima maydonchasiga joylashtirilishi nazarda tutiladi.

Специальная республиканская комиссия по борьбе с коронавирусом утвердила решение об ограничении движения автотранспорта в период с 10 июля по 1 августа. Отдельным категориям транспортных средств передвижение разрешено без специального разрешения.
Передвигаться между областями и городами могут автомобили, перевозящие сельхозпродукцию, выращенную дехканскими и фермерскими хозяйствами, с целью доставки для продажи и самой продажи.
При въезде на рынки, ярмарки и торговые объекты транспорт, перевозящий сельхозпродукцию, должен дезинфицироваться.
Движение нелинейного такси разрешено с соблюдением ряда требований:
- в салоне между водителем и пассажирами должен быть установлен барьер из прозрачного пластика или пленки;
- водитель и пассажиры должны быть в лицевых масках, перевозка пассажиров без масок запрещена;
- в салоне может быть не более двух пассажиров, только на заднем сидении;
- такси может передвигаться только в регионах регистрации (Ташкент, Каракалпакстан, область).
Случаи, допускающие передвижение транспорта без разрешения:
- служебный и личный транспорт сотрудников сферы здравоохранения, в том числе частных организаций, а также медико-санитарных и эпидемиологических служб;
- служебный транспорт организаций, занимающих производством фармацевтической продукции;
- личный транспорт при необходимости посещения медучреждения для оказания неотложной помощи (беременность, роды, телесные повреждения, ВИЧ/СПИД, онкологическая помощь, лучевая терапия, гемодиализная помощь, необходимость хирургической операции, другие случаи, создающие опасность для жизни);
- транспортные средства организаций, осуществляющих доставку (кейтеринг);
- специальный транспорт коммунальных организаций — газ, электроэнергия,теплообеспечение, холодная вода, канализация и вывоз мусора;
- служебный транспорт палат Олий Мажлиса, органов суда и прокуратуры, Счетной палаты, бизнес-омбудсмана, омбудсмана, Национального центра по правам человека, Торгово-промышленной палаты;
- служебный транспорт министерств, госкомитетов, агентств, других госорганов, хозяйственных объединений, органов местной власти и средств массовой информации;
- служебный транспорт Центрального банка и его региональных подразделений, а также коммерческих банков;
- служебный транспорт Республиканской службы инкассации;
- транспорт сотрудников (при наличии служебного удостоверения) зарубежных дипломатических представительств, а также с номерами CMD, D, UN, T, М и Х, консульских учреждений, аккредитованных в МИДе представительств международных организаций, представительств государственных организаций и торговых представительств других стран;
- служебный транспорт организаций услуг связи, «Узбекистон почтаси», «Узбектелеком» и его филиалов, а также «Узинфокома»;
- транспортные средства категорий N1, N2 и N3 (грузовой) и сельскохозяйственная техника;
- транспорт категорий М2 и М3 автобусных парков компании «Тошшахартрансхизмат»;
- транспортные средства в сопровождении автомобилей ДПС;
- специальный транспорт, предназначенный для церемоний погребения (только для данных церемоний).
- личный транспорт категории M1 (до 8 пассажирских мест), перевозящий сезонную сельхозпродукцию — допускается наличие одного пассажира.
Решением комиссии разрешено привлекать к ответственности граждан, нарушивших ограничения на передвижение автотранспорта, и помещать транспорт на штрафплощадки.
Нахождение на улицах и площадях без масок, а также в группах более чем из трех человек может быть причиной для привлечения к административной ответственности.