Koronavirus infeksiyasiga chalingan surxondaryolik bemor o‘tkir yurak qon-tomir va nafas yetishmovchiligidan vafot etdi, deya xabar qildi Sog‘liqni saqlash vazirligi.
Surxondaryo viloyati Muzrabot tumanida yashovchi 35 yoshli S.S. (erkak) joriy yil 28 iyun kuni tomog‘ida og‘riq sezgan, nafas yo‘llari yallig‘langan. Ammo hech kimga murojaat qilmay, uyida o‘zicha davolangan.
2 iyul kuni sog‘lig‘i yomonlashavergach, tuman tibbiyot birlashmasiga murojaat qilgan. Unda COVID-19 tasdiqlangan va viloyat yuqumli kasalliklar shifoxonasiga yotqizilgan. Unga COVID-19 og‘ir kechishi tashxisi qo‘yilgan. Kasallik ikki tomonlama pnevmoniya og‘ir kechishi, o‘tkir nafas, yurak qon-tomir yetishmovchiligi asorati bilan kechgan. Shuningdek, qandli diabet, semizlik va surunkali piyelonefrit kabi hamroh kasalliklar bilan ham og‘rigan.
Shifoxonada bemorning davolanishi davomida Sog‘liqni saqlash vazirligi mutaxassislari tomonidan onlayn konsultatsiya qilingan, davolash jarayoni mutaxassislar tavsiyasi asosida olib borilgan.
Biroq shifokorlar tomonidan standartlar asosida o‘tkazilgan reanimatsion muolajalarga qaramasdan bemorning ahvoli keskin og‘irlashib, o‘tkir yurak qon-tomir va nafas yetishmovchiligidan vafot etgan.

В Сурхандарьинской области скончался 35-летний мужчина, у которого был диагностирован коронавирус, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения Узбекистана. Это 51-й случай смерти пациента с COVID-19 в стране.
У жителя Музрабадского района С. С. с 28 июня наблюдались боль в горле и воспаление дыхательных путей, однако он не обращался к врачам и лечился самостоятельно, отмечает Минздрав.
2 июля, когда его состояние ухудшилось, мужчина обратился в районное медицинское объединение. У него был подтвержден COVID-19, и он был госпитализирован в областную инфекционную больницу.
Пациенту был поставлен диагноз «тяжелое течение COVID-19″. Болезнь осложнилась тяжелым течением двусторонней пневмонии, острой дыхательной и сердечно-сосудистой недостаточностью».
Сообщается, что скончавшийся страдал сахарным диабетом, хроническим пиелонефритом и другими заболеваниями.
Несмотря на реанимационные процедуры, состояние мужчины резко ухудшилось, и он скончался от острой сердечно-сосудистой и дыхательной недостаточности.