Koronavirus infeksiyasiga chalingan samarqandlik bemor o‘tkir nafas va yurak qon-tomir yetishmovchiligidan vafot etdi, deya xabar qildi Sog‘liqni saqlash vazirligi.
Qayd etilishicha, Samarqand viloyati Urgut tumani yashovchi 61 yoshli O.N. joriy yil 27 iyun kuni koronavirusga chalingan bemor bilan birlamchi muloqotda bo‘lganligi sababli viloyat yuqumli kasalliklar shifoxonasiga yotqizilgan va davo muolajalari boshlangan.
“Unga COVID-19 infeksiyasi og‘ir kechishi tashxisi qo‘yilgan. Kasallik ikki tomonlama pnevmoniya, o‘tkir nafas yetishmovchiligining 3-darajasi asorati bilan kechgan. Bemor bundan avval surunkali buyrak yetishmovchiligi, gipertoniya kasalligi, yurak ishemik kasalligi, o‘tkir miokard infarkti bilan ham og‘rigan”, — deyiladi xabarda.
Bemorning davolanishi davomida kunlik ahvoli Sog‘liqni saqlash vazirligi, Samarqand davlat tibbiyot instituti mutaxassislari tomonidan onlayn konsultatsiyalar o‘tkazilib, doimiy nazoratga olingan.
Biroq shifokorlarning standartlar asosida o‘tkazgan tezkor reanimatsion muolajalariga qaramasdan bemor o‘tkir nafas va o‘tkir yurak qon-tomir yetishmovchiligidan vafot etdi.

В Самарканде скончался 61-летний мужчина, у которого был диагностирован коронавирус, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения Узбекистана.
Житель Ургутского района О. Н. был госпитализирован 27 июня в областную инфекционную больницу, поскольку был в контакте с больным коронавирусом.
Врачи поставили ему диагноз «тяжелое течение инфекции COVID-19». Болезнь была осложнена двусторонней пневмонией и третьей степенью острой дыхательной недостаточности.
Минздрав отмечает, что пациент ранее страдал хронической почечной недостаточностью, гипертонией, ишемической болезнью сердца, пережил острый инфаркт миокарда.
Несмотря на оказанную помощь, пациент скончался от острой дыхательной и острой сердечно-сосудистой недостаточности.