Toshkentda koronavirus infeksiyasiga chalingan 86 yoshli bemor yurak qon-tomir va nafas yetishmovchiligidan vafot etdi, deya xabar qildi Sog‘liqni saqlash vazirligi.
Chilonzor tumanida yashovchi 86 yoshli Z.R. joriy yil 19 iyun kuni qon bosimi yuqoriligi, nutqi o‘zgarishi, qo‘l va oyoqlardagi kuchsizlik sabab Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markaziga yotqizilgan.
27 iyun kuni ahvoli og‘irlashganligi sababli ushbu markazning reanimatsiya bo‘limiga o‘tkazilgan.
Unga insult, bosh miya shishi, gipertoniya kasalligi, yurak ishemik kasalligi, o‘pkaning surunkali obstruktiv kasalligi, o‘tkir yurak va nafas yetishmovchiligi tashxisi qo‘yilgan.
Koronavirusga chalingan ushbu bemor (ayol) 20 yildan ortiq vaqt mobaynida gipertoniya kasalligi bilan og‘rib kelgan.
Markaz mutaxassislari tomonidan qator konsultatsiya va konsiliumlar o‘tkazilib, davolashning doimiy nazorati ta’minlangan.
Biroq shifokorlar tomonidan standartlar asosida o‘tkazilgan reanimatsion muolajalarga qaramasdan bemor miya shishi, o‘tkir yurak qon-tomir va nafas yetishmovchiligidan vafot etdi.

В Ташкенте скончалась 86-летняя женщина, у которой был диагностирован коронавирус, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения Узбекистана. Это 37-й случай смерти пациента с COVID-19 в стране.
Жительница Чиланзарского района З. Р. была госпитализирована с высоким кровяным давлением, изменением речи и слабостью в руках и ногах в Республиканский научный центр экстренной медицинской помощи 19 июня.
27 июня в связи с ухудшением состояния здоровья женщину перевели в отделение реанимации. Ей был поставлен диагноз «инсульт, отек головного мозга, гипертония, ишемическая болезнь сердца, хроническая обструктивная болезнь легких, острая сердечная и дыхательная недостаточность». Отмечается, что женщина более 20 лет страдала гипертонией.
Несмотря на усилия врачей, пациентка скончалась от отека мозга и острой сердечно-сосудистой и дыхательной недостаточности.