Project Hope (AQSH) xalqaro sog‘liqni saqlash tashkiloti koronavirus pandemiyasiga qarshi kurash uchun O‘zbekistonga gumanitar yordam yubordi, deya xabar berdi «Dunyo».
30 iyun kuni Uzbekistan Airways maxsus bortida shaxsiy himoya vositalari, antiseptik va dezinfeksiyalash vositalari, koronavirusni aniqlash uchun 20 mingga yaqin testlar, shuningdek, umumiy qiymati 600 ming dollarga teng defibrillyator va kardiomonitorlar keltirildi.
Iyul oyi boshida AQSHning Globus Relief nodavlat tashkiloti tomonidan yuborilgan 800 ming dollarga teng — ikki konteyner dori-darmon va 2000 dan ortiq turdagi mahsulotlar yetkazib berish rejalashtirilgan.
AQSHning yana bir nodavlat tashkiloti «Yordam ko‘rsatish va taraqqiyot bo‘yicha adventistik agentligi» 400 ming dollarlik oziq-ovqat, guruch, o‘simlik moyi, dukkakli ekinlar, tuz, shakar va go‘sht mahsulotlarini O‘zbekistonning muhtoj aholisiga berish loyihasini boshladi.
Barcha mahsulotlar mamlakat bozorlari va supermarketlarida sotib olinadi va butun respublika bo‘ylab tarqatiladi, shu jumladan, Sirdaryo viloyatidagi suv toshqinidan jabr ko‘rganlar orasida ham.
O‘zbekistonning Vashingtondagi elchixonasi AQSHning bir qator xayriya tashkilotlari bilan uchrashuvlarida O‘zbekistonga 1,8 million dollarlik gumanitar yordam ko‘rsatish to‘g‘risida kelishuvga erishildi, deyiladi xabarda.

Международная организация здравоохранения Project Hope (США) направила гуманитарную помощь в Узбекистан для противодействия пандемии коронавируса, сообщило «Дунё».
Специальный борт Uzbekistan Airways 30 июня доставил средства индивидуальной защиты, антисептические и дезинфицирующие средства, около 20 тысяч тестов для выявления коронавируса, а также дефибрилляторы и кардиомониторы общей стоимостью 600 тысяч долларов.
В начале июля планируется доставка еще одного груза от американской некоммерческой организации Globus Relief на сумму 800 тысяч — два контейнера медицинских препаратов и изделий из более 2000 наименований.
Еще одна американская неправительственная организация «Адвентистское агентство помощи и развития» запустила проект по передаче нуждающимся жителям Узбекистана продовольственных товаров — пшеничной муки, риса, растительного масла, бобовых, соли, сахара и мясных изделий на сумму 400 тысяч долларов.
Все продукты приобретаются на рынках и в супермаркетах Узбекистана и распределяются по всей республике, в том числе и среди пострадавших жителей от наводнения в Сырдарьинской области.
Договоренность об оказании Узбекистану гуманитарной помощи на сумму 1,8 млн долларов была достигнута в ходе встреч посольства республики в Вашингтоне с рядом благотворительных американских организаций, отмечается в сообщении.