Toshkentda koronavirus infeksiyasiga chalingan va surunkali kasalliklardan davolanib kelgan bemor vafot etdi, deya xabar qildi Sog‘liqni saqlash vazirligi.
Toshkent shahrida yashovchi 59 yoshli G‘.B. joriy yil 2 iyul kuni o‘ta og‘ir holatda poytaxtimizdagi I.Irgashev nomli 4-son shahar klinik shifoxonasining reanimatsiya bo‘limiga yotqizilgan va sun’iy nafas berish apparatiga ulangan.
Unga “Yurak ishemik kasalligi, qandli diabet, surunkali buyrak yetishmovchiligi, infarktdan keyingi kardioskleroz, ikki tomonlama pnevmoniya” tashxisi qo‘yilgan.
Shuningdek, bemorda shu kuni koronavirus infeksiyasi ham aniqlangan.
Bemor (erkak kishi) oxirgi 7 yil davomida yurak ishemik kasalligi, qandli diabet, surunkali buyrak yetishmovchiligi tashxisi bilan davolanib yurgan. Doimiy gemodializ muolajasini olib turgan.
Joriy yil 2 iyul kuni shifokorlar tomonidan standart asosida ko‘rsatilgan tezkor reanimatsion muolajalarga qaramasdan bemor o‘tkir yurak-qon tomir va o‘pka yetishmovchiligidan vafot etdi.

В Ташкенте скончался 59-летний мужчина, у которого был подтвержден коронавирус. Как сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения Узбекистана, Г. Б. был госпитализирован 2 июля в 4-ю городскую клиническую больницу в крайне тяжелом состоянии и подключен к аппарату искусственного дыхания. COVID-19 был выявлен в тот же день.
Врачи поставили пациенту диагноз «Ишемическая болезнь сердца, сахарный диабет, хроническая почечная недостаточность, постинфарктный кардиосклероз, двусторонняя пневмония».
Сообщается, что мужчина последние семь лет лечился от ишемической болезни сердца, сахарного диабета и хронической почечной недостаточности и получал процедуры гемодиализа.
Несмотря на усилия врачей, он скончался в день госпитализации от острой сердечно-сосудистой и легочной недостаточности.