Sud hukmiga ko‘ra, sobiq davlat rahbari jinoiy avtoritet Aziz Batukayevning qonunga xilof ravishda ozodlikka chiqarilgani uchun korrupsiyada aybdor deb topildi. Shuningdek, sud Atambayevni davlat mukofotlaridan mahrum etish va mulkini musodara qilish to‘g‘risida qaror qabul berdi.
Xabarda qayd etilishicha, prokurorlar undan mol-mulkini musodara qilish bilan 15 yilga ozodlikdan mahrum etishni so‘rashdi. Atambayev sudda so‘nggi so‘z bilan gapirishdan bosh tortdi.
16 yil qamoq jazosiga hukm qilingan Aziz Batukayev 2013 yili ko‘rsatilgan og‘ir kasallik sababli hukmining oxiriga yetmay ozod qilingandi. Tergov natijasida Batukayev Atambayevning bevosita ko‘rsatmasi bilan ozodlikka qo‘yib yuborilganligi aniqlandi. Kuzda jinoyat ishi sudga yuborildi. 19 kishi, jumladan bir qator yuqori lavozimli shaxslar mazkur jinoyat ishi bo‘yicha ayblanmoqda.
Ma’lumot uchun, Almazbek Atambayev 2011 yildan 2017 yilgacha Qirg‘iziston prezidenti bo‘lgan. Atambayev 2019 yil iyun oyi oxirida daxlsizlikdan mahrum qilindi va unga qarshi korrupsiya ayblovlari qo‘yildi. O‘tgan yilning avgust oyida Atambayev maxsus operatsiya paytida o‘z qarorgohida ushlangan.

Первомайский районный суд Бишкека приговорил бывшего президента Кыргызстана Алмазбека Атамбаева к 11 годам и 2 месяцам лишения свободы, сообщает РИА Новости.
Экс-главу государства признали виновным в коррупции по делу о незаконном освобождении криминального авторитета Азиза Батукаева. Суд также постановил лишить Атамбаева государственных наград и конфисковать имущество.
Как пишет 24.kg, Атамбаев отказался выступать в суде с последним словом. Прокуроры просили назначить ему наказание в виде 15 лет тюремного заключения с конфискацией имущества.
Азиз Батукаев, приговоренный к 16 годам тюрьмы, был освобожден в 2013 году до завершения срока его заключения под предлогом тяжелой болезни. В ходе расследования было установлено, что Батукаева освободили по прямому указанию Атамбаева. Осенью уголовное дело передали в суд. Обвиняемыми проходят 19 человек, включая ряд высокопоставленных чиновников.
Алмазбек Атамбаев занимал пост президента Кыргызстана с 2011 по 2017 год. В конце июня 2019 года Атамбаева лишили неприкосновенности, против него выдвинули обвинения в коррупции. В августе прошлого года Атамбаев был задержан в своей резиденции в ходе спецоперации.