Transport vositalari uchun utilizatsiya yig‘imining joriy etilishi «O‘zavtosanoat» tomonidan ishlab chiqariladigan avtomobillar narxiga ta’sir ko‘rsatmaydi, deya ma’lum qildi kompaniya boshqaruv raisi maslahatchisi Ilyos Jabborov.
«Utilizatsiya yig‘imiga keladigan bo‘lsak, „O‘zavtosanoat“ 1 avgustdan hamma bilan teng ravishda uni to‘laydi va, shu bilan birga, qat’iy ishonch bilan aytamizki, bizda ishlab chiqilgan mashinalarimiz uchun byudjetga ajratmalarning yangi turi iste’molchi uchun yakuniy narxga ta’sir qilmaydi», — dedi u.
«O‘zavtosanoat» boshqaruv raisining maslahatchisiga ko‘ra, kompaniya bir qator biznes jarayonlarini optimallashtirish orqali qo‘shimcha xarajatlarni tenglashtirishga harakat qiladi.
Shuningdek, kompaniya avtomobillar importiga qo‘yiladigan aksiz solig‘ining bekor qilinishi bo‘yicha ham izoh berdi.
«Mazkur aksiz solig‘ining bekor qilinishi raqobatdosh brendlar uchun shart-sharoitlarni yaxshilaydi va, shu o‘rinda, bu masalada bizning pozitsiyamiz iste’molchilar uchun ochiq raqobatga o‘tishdadir», — deya ta’kidladi Ilyos Jabborov.

Ввод утилизационного сбора с транспортных средств не повлияет на цены автомобилей производства «Узавтосаноат», сообщил «Газете.uz» советник председателя правления компании Илёс Джаббаров.
«Что касается утилизационного сбора, то „Узавтосаноат“ с 1 августа будет платить его наравне со всеми, однако можем твердо заявить, что новый вид отчислений в бюджет в случае с автомобилями нашего производства никак не скажется на конечной цене для потребителя», — сказал он.
По словам советника главы «Узавтосаноат», автопроизводитель постарается нивелировать дополнительные издержки за счет оптимизации ряда бизнес-процессов.
В компании также прокомментировали отмену акцизного налога на ввоз легковых автомобилей.
«Отмена акцизного налога улучшает условия для конкурирующих брендов, но наша позиция как раз и заключается в переходе к открытой конкурентной борьбе за потребителя», — подчеркнул Илёс Джаббаров.
Ранее эксперты Norma.uz подсчитали, что цены на импортируемые легковые автомобили за счет отмены акцизного налога немного снизятся, несмотря на введение утилизационного сбора.