Sud jarayonida Qahramon Otaqulov (1979 yilda Buxoro viloyatida tug‘ilgan, muqaddam sudlangan, Korean and migrations xususiy bandlik agentligi direktori), Odil Kabilov (1963 yilda Namangan viloyatida tug‘ilgan, muqaddam sudlangan, Korean and migrations xususiy bandlik agentligi Namangan viloyat filiali direktori), Xushvaqt Turdiyev (1973 yilda Qashqadaryo viloyatida tug‘ilgan, muqaddam sudlanmagan, Korean and migrations xususiy bandlik agentligi ta’sischisi), Musurmon Aliqulov (1970 yilda Qashqadaryo viloyatida tug‘ilgan, muqaddam sudlanmagan, Korean and migrations xususiy bandlik agentligi o‘quv ishlari bo‘limi direktori), Anvarjon Shamshiddinov (1983 yilda Namangan viloyatida tug‘ilgan, muqaddam sudlangan, Korean and migrations xususiy bandlik agentligi Namangan viloyat filiali ish yurituvchisi), Orifjon Jo‘rayev (1983 yilda Namangan viloyatida tug‘ilgan, muqaddam sudlanmagan, Korean and migrations xususiy bandlik agentligi Namangan viloyat filiali g‘aznachisi), Mavluda Otajonova (1969 yilda Samarqand viloyatida tug‘ilgan, muqaddam sudlangan, Korean and migrations xususiy bandlik agentligi hisobchisi), Ra’no Nuraliyeva (1976 yilda Qashqadaryo viloyatida tug‘ilgan, muqaddam sudlanmagan, Korean and migrations xususiy bandlik agentligi kadrlar bo‘limi inspektori), Kang Nam Kyu (1968 yilda Koreya Respublikasida tug‘ilgan, muqaddam sudlangan, Korean and migrations xususiy bandlik agentligi hamkori) va Jolol Xidirov (1987 yilda Samarqand viloyatida tug‘ilgan, muqaddam sudlanmagan, vositachi)ga nisbatan jinoyat ishi ko‘rib chiqilmoqda.
Mazkur jinoyat ishi sudya T. Qosimov raisligida ko‘rilmoqda.
Ish hujjatlariga ko‘ra, sudlanuvchi Q. Otaqulov va boshqalar O‘zbekiston fuqarolarini xorijda ishga joylashtirishga yolg‘on va’dalar berib, Korean and migrations xususiy bandlik agentligi MCHJga kelib murojaat qilgan fuqarolarning juda ko‘p miqdordagi pul mablag‘larini qo‘lga kiritishib, ushbu pullarni shaxsiy ehtiyojlariga sarflab yuborishgan.
Ushbu jinoyat ishi bo‘yicha 2 372 jabrlanuvchi va 4 fuqaroviy da’vogar mavjud.
Ayblov xulosasi bo‘yicha, moddiy zarar miqdori 24,2 mlrd so‘m bo‘lib, shundan dastlabki tergov mobaynida 13,3 mlrd so‘m miqdorini bartaraf etish chorasi ko‘rilgan.

В Яккасарайском районном суде по уголовным делам города Ташкента начался открытый судебный процесс по рассмотрению уголовного дела в отношении должностных лиц частного агентства занятости Korean and Migrations xususiy bandlik agentligi. Об этом «Газете.uz» сообщил руководитель пресс-службы Верховного суда Узбекистана Азиз Абидов.
Подсудимыми по делу выступают: Кахрамон Отакулов (1979 г. р., уроженец Бухарской области, ранее судим, директор Korean and migrations), Одил Кабилов (1963 г. р., уроженец Наманганской области, ранее судим, директор Наманганского областного филиала Korean and migrations), Хушвакт Турдиев (1973 г. р., уроженец Кашкадарьинской области, ранее не судим, учредитель Korean and migrations), Мусурмон Аликулов (1970 г. р., уроженец Кашкадарьинской области, ранее не судим, директор по учебным делам Korean and migrations), Анваржон Шамшиддинов (1983 г. р., уроженец Наманганской области, ранее судим, делопроизводитель Наманганского областного филиала Korean and migrations), Орифжон Жураев (1983 г. р., уроженец Наманганской области, ранее не судим, кассир Наманганского областного филиала Korean and migrations), Мавлуда Отажонова (1969 г. р., уроженка Самаркандской области, ранее судима, бухгалтер Korean and migrations), Рано Нуралиева (1976 г. р., уроженка Кашкадарьинской области, ранее не судима, инспектор отдела кадров Korean and migrations), Канг Нам Кю (1968 г. р., уроженец Республики Корея, ранее судим, партнер Korean and migrations) и Жолол Хидиров (1987 г. р., уроженец Самаркандской области, ранее не судим, посредник).
Уголовное дело рассматривается под председательством судьи Т. Касымова.
Подсудимые К. Отакулов и другие обвиняются в совершении преступлений, предусмотренных статьями 168 (мошенничество), 228 (изготовление, подделка документов, штампов, печатей, бланков, их сбыт или использование) и 243 (легализация доходов, полученных от преступной деятельности) Уголовного кодекса.
Следующее судебное заседание назначено на 8 июня.
Напомним, предварительное следствие по делу Korean and Migrations завершилось в марте. В качестве потерпевших и гражданских истцов признаны в общей сложности 2372 гражданина, материальный ущерб им оценен в суммы свыше 24,2 млрд сумов.