Har yili 1 noyabrdan 30 noyabrgacha keksalar uchun turizm oyligi o‘tkaziladi. Bu haqda Vazirlar Mahkamasining 28 maydagi keksalarni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risidagi qarorida so‘z boradi, deya xabar berdi Norma.uz.
Oylik doirasida Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi turizm ob’ektlari tomonidan ixtiyoriy taqdim qilinadigan chegirmalar va aksiyalar to‘g‘risida o‘z rasmiy veb-sahifasida e’lon qilib boradi, Transport vazirligi, “Uzbekistan Airways” AJ va “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ bilan birgalikda esa sayohat qiluvchilar uchun chiptalarga ixtiyoriy chegirmalarni e’lon qiladi. Bundan tashqari, Madaniyat vazirligi madaniy meros ob’ektlariga kirish chiptalariga chegirmalar e’lon qilishni rejalashtirmoqda.
“Sayohat barcha uchun!” — ana shu shior ostidagi xayriya loyihasi butun mamlakat bo‘ylab amalga oshiriladi. I guruh nogironligi bo‘lgan keksalar yiliga bir marotaba bepul turistik sayohat qilish imkonidan foydalana oladilar. Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi sayohat qiluvchilar ro‘yxatini 1 oktyabrga qadar shakllantiradi.
Sayohat davomida sayohatchilarni joylashtirish, ovqatlanish va transport xizmatlari uchun mablag‘larning 50 foizi xayriya loyihasining maxsus hisobvarag‘idan, qolgan 50 foizi “Nuroniy” jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan qoplanadi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklariga nogironlar va yolg‘iz pensionerlarga birinchi navbatda moddiy yordam ko‘rsatish bo‘yicha ta’sirchan nazorat o‘rnatish, shu jumladan pensiyalarni to‘lash, ijtimoiy va tibbiy ta’minot xizmatlarini ko‘rsatish vazifasi topshirildi. O‘zgalar parvarishiga muhtoj va yolg‘iz keksalarning turar joylarini ta’mirlash uchun mahalliy byudjetlardan mablag‘lar ajratilishi nazarda tutilgan.

Каждый год с 1 по 30 ноября будет проводиться месяц туризма для пожилых людей. Об этом говорится в постановлении Кабинета Министров о совершенствовании государственной системы поддержки пожилых людей от 28 мая, сообщила Norma.uz.
В рамках месяца Государственный комитет по развитию туризма будет размещать объявления о добровольно проводимых акциях и скидках на объектах туризма.
Министерство транспорта совместно с компаниями Uzbekistan Airways и «Узбекистон темир йуллари» организуют скидки на билеты для путешественников, а Министерство культуры — на посещение объектов исторического культурного наследия.
Инвалиды I группы из числа престарелых получат возможность совершить раз в год бесплатную туристическую поездку. Список путешественников должно сформировать Министерство по делам махалли и семьи в срок до 1 октября.
При этом 50% расходов на размещение, питание и проезд во время путешествия будут производиться за счет средств специального счета благотворительного проекта, остальные 50% — за счет средств фонда «Нуроний».
Региональным органам власти поручено создать действенную систему первоочередного оказания материальной помощи инвалидам и одиноким пенсионерам, в том числе выплату пенсий, предоставление социальных и медицинских услуг.
Предусмотрено выделение из местных бюджетов средств для ремонта жилых помещений одиноких пожилых людей, нуждающихся в постороннем уходе.