Bugun Eron hududidan O‘zbekistonning shimoliy va janubiy hududlariga quruq va iliq havo oqimi kirib keladi, deya xabar qildi O‘zgidromet matbuot xizmati.
Respublika bo‘yicha havoning ochiq bo‘lishi kutilmoqda. Termometr ustunchasi kunduz kuni 28−31 darajagacha ko‘tariladi. Respublikaning shimoliy, cho‘l zonalari va janubida harorat bundan ham issiq, ya’ni 33−35 darajani tashkil etadi.
23−24 may kunlari O‘rta Osiyo hududi ustidagi janubiy oqimlar kuchayib, havo haroratining ko‘tarilishi davom etadi. Kechasi harorati 15−18 daraja, kunduzi 35−37 darajagacha, shimoliy, janubiy va cho‘l zonalarida esa 38−40 darajagacha ko‘tariladi. Bunday harorat o‘rtacha ko‘p yillik ko‘rsatkichlardan 4−6 darajaga yuqori bo‘lib, eng issiq yillarda shu kunda kuzatilgan haroratga yaqin bo‘ladi.

Сегодня на северные и южные районы Узбекистан осуществляется вынос сухой и теплой воздушной массы с районов Ирана, сообщила пресс-служба Узгидромета.
По территории страны ожидается солнечная погода. Столбик термометра в дневные часы поднимется до отметки +28…+31 градуса. По северу, пустынной зоне и югу республики будет еще теплее — до +33…+35 градусов.
В выходные, 23−24 мая, усилится южная составляющая потоков над территорией Средней Азии, и температура воздуха продолжит повышаться — ночью в пределах +15…+18, а в дневные часы воздух прогреется до +35…+37. Местами по северу, югу и пустынной зоне температура достигнет +38…+40 градусов.
Такая температура на 4−6 градусов превысит среднемноголетние значения и будет близка к температуре, наблюдавшейся в эти дни в самые теплые годы, отметили синоптики.