Tadbir davomida, Si Szinpin Xitoy yangi koronavirusning mamlakatda tarqalishi va unga qarshi kurash choralari to‘g‘risida Sog‘liqni Saqlash tashkilotiga yetarli va oshkora ma’lumot berganini aytdi.
XXR rahbari, shuningdek, Xitoyning koronavirus tarqalishiga qarshi kurash va rivojlanayotgan davlatlarga yordam berish bo‘yicha harakat dasturini taqdim etdi. Xususan, ikki yil ichida Pekin epidemiyadan zarar ko‘rgan davlatlarni qo‘llab-quvvatlash uchun 2 milliard dollar ajratadi.
BMT bilan hamkorlikda Xitoyda dunyoning muhtoj mamlakatlariga epidemiyaga qarshi dori-darmonlarni ishonchli yetkazib berish uchun global omborxona va xab tashkil etiladi. Ushbu zarur vositalarni eksport qilish uchun yashil bojxona yo‘lagi tashkil etiladi.
Shuningdek, Afrika mamlakatlariga yordam berish imkoniyatini yengillashtirish uchun Xitoy 30 ta maxsus mexanizmni yaratadi. Si Szinpin, bundan tashqari, “Katta yigirmatalik” (G-20) tomonidan qashshoq davlatlarning qarzlarini to‘lashga moratoriy joriy etish g‘oyasini ilgari surishini aytdi.

В понедельник в видеорежиме стартовала 73-ая Генеральная ассамблея Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ). Открыл пленарное заседание глава Китая Си Цзиньпин, сообщило издание РБК.
Лидер страны заявил, что Китай в должном объеме и абсолютно прозрачно информировала ВОЗ о распространении нового коронавируса в его стране и мерах по борьбе с его распространением.
Си Цзиньпин также раскрыл программу действий Китая для борьбы с распространение коронавируса и помощи странам, прежде всего из группы развивающихся. В частности, в течение двух лет Пекин выделить 2 млрд долларов на поддержку государств, пострадавших от эпидемии.
При сотрудничестве с ООН на территории Китая также будет организован глобальный склад и хаб для обеспечения надежности поставок противоэпидимических средств в нуждающиеся страны мира. Для вывоза этих средств будет организован зеленый таможенный коридор.
Для помощи странам Африки Китай создаст 30 специальных механизмов, которые облегчат возможность оказания им помощи. Си Цзиньпин также сообщил, что в «Группе двадцати» будет продвигать идею введения моратория на выплаты кредитов беднейшими странами.