O‘zbekistonda Rossiya-Qozog‘iston chegarasidagi o‘tkazish punktida uyga qaytish uchun to‘plangan vatandoshlar bilan bog‘liq vaziyat o‘rganilmoqda. Bu haqda Tashqi ishlar vazirligi matbuot xizmati xabar qildi.
Vazirlik ma’lumotlariga ko‘ra, Samara viloyatidan chiqish va Orenburg viloyatiga kirishda, “Mashtakovo” nazorat-o‘tkazish punkti yaqinida bir necha yuz nafar O‘zbekiston fuqarosi to‘planishi kuzatilmoqda. Ushbu fuqarolar Rossiyaning turli mintaqalaridan avtotransport vositalarida kelishmoqda va O‘zbekistonga qaytish uchun Qozog‘iston hududi orqali yo‘lak yaratishni talab qilishmoqda.
“Bosh konsulxona yurtdoshlarimiz va mahalliy hokimiyat bilan aloqa o‘rnatgan. Bundan tashqari, TIV Operativ shtabi Rossiya-Qozog‘iston chegarasidagi mavjud vaziyat to‘g‘risida ma’lumotni har tomonlama ko‘rib chiqish uchun Respublika maxsus komissiyasiga yubordi”, — deyiladi xabarda.
TIV yuqoridagilarni inobatga olib, fuqarolarni Respublika maxsus komissiyasi tomonidan tegishli qaror qabul qilguniga qadar tinchlikni saqlash, o‘rnatilgan karantin qoidalariga rioya qilishga chaqirdi.
TASS ma’lumotlariga ko‘ra, o‘zbek diplomatlari 13 may kuni Orenburg viloyatiga yetib kelgan hamda Rossiya va Qozog‘iston hukumatlari bilan vaziyatni muhokama qilmoqda.
“Fuqarolarimizning avtobuslarda Orenburg viloyatida chegarani kesib o‘tib, Qozog‘iston orqali vatanga qaytish haqidagi rejalaridan xabardormiz, biz buni qilmaslikka chaqirdik, biroq chaqiriqlarimizga quloq solishmadi. Natijada odamlar chegarada to‘planib qoldi, — dedi elchixona vakili agentlikka. — U joyda diplomatlarimiz, elchixona va O‘zbekiston Bosh konsulxonasi xodimlari bor. Ular Rossiya va Qozog‘iston hukumati bilan birgalikda ushbu muammoni hal etishga harakat qilishmoqda”.
“Interfaks"ning Orenburg viloyat sog‘liqni saqlash vaziri Tatyana Savinovaga tayanib xabar qilishicha, bir qism migrantlar chodirli lagerga joylashtirilgan, biroq ularni vatanga qaytarish masalasi hukumat tomonidan ko‘rib chiqilayotgani yo‘q. U qaror Qozog‘iston va O‘zbekiston hukumatlariga bog‘liq ekanini ta’kidlab o‘tdi.
Axborot agentligining qayd etishicha, may oyining birinchi kunlarida koronavirus infeksiyasi va chegaralar yopilishi natijida Orenburg viloyatida qolib ketgan 500 nafardan ziyod Qirg‘iziston fuqarosi vatanlariga jo‘natilgan. Bu Qirg‘iziston va Qozog‘iston o‘rtasidagi o‘zaro kelishuv asosida amalga oshirildi.
Avvalroq O‘zbekistonning Moskvadagi elchixonasi koronavirus pandemiyasi sababli joriy etilgan karantin cheklovlari sharoitida Rossiyada bo‘lib turgan 65 ming nafarga yaqin fuqaro uyga qaytish uchun onlayn ariza topshirgani to‘g‘risida ma’lum qilgan edi.
“12 mayda… onlayn ro‘yxatda (elchixonaning Konsullik bo‘limi tuzgan) vatanga qaytish istagidagi 55 ming kishi mavjud. Xuddi shunday ro‘yxat Rossiya hududlaridagi O‘zbekiston bosh konsulxonalari tomonidan ham tuzilmoqda, ularga 10 mingga yaqin kishi ro‘yxatga olingan. Faqatgina 11−12 may kunlari… 14 ming nafar vatandoshlarimiz elchixonaga O‘zbekistonga qaytishda ko‘mak ko‘rsatishni so‘rab murojaat qilgan”, — deyiladi elchixona murojaatida.
Diplomatik missiya O‘zbekiston fuqarolarini tezroq vatanga qaytarish uchun elchixonaning butun kuchi safarbar qilingan. Xabarda qayd etilishicha, so‘nggi kunlarda Moskvadagi elchixona va konsullik bo‘limi yaqinida vatandoshlar yig‘ilishni boshlagan, bu esa kasallanish, jumladan koronavirus yuqtirish xavfini oshirmoqda. Diplomatik missiya Rossiyadan fuqarolarni olib chiqish uchun ro‘yxat faqatgina konsullik okrugi doirasida tuzilishini qayd etib o‘tdi.

В Узбекистане изучают ситуацию с соотечественниками, скопившимися на пунктах пропуска на российско-казахстанской границе в попытках вернуться домой, сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел.
По данным ведомства, в пограничном пункте «Маштаково» в Самарской области и пункте пропуска «Сагарчинск» Оренбургской области наблюдается скопление нескольких сотен граждан Узбекистана. Люди пребывают из разных регионов России и требуют создать коридор через территорию Казахстана для возвращения на родину.
«Генконсульство Узбекистана в Казани находится в контакте с местными властями для поиска оптимального для всех сторон решения. Кроме того, оперативный штаб МИД направил информацию о сложившейся ситуации на российско-казахской границе в специальную республиканскую комиссию для комплексного рассмотрения вопроса», — говорится в сообщении.
МИД также призывает сограждан сохранить спокойствие, соблюдать правила карантина в стране пребывания до принятия решения властей Узбекистана, добавили в пресс-службе.
По данным ТАСС, узбекские дипломаты 13 мая прибыли в Оренбургскую область и обсуждает с российскими и казахстанскими властями ситуацию.
«Знали о планах наших граждан на автобусах пересечь границу в Оренбургской области и вернуться на родину через Казахстан, мы призывали этого не делать, но к нашим призывам не прислушались. Как результат люди застряли на границе, — сказали агентству в посольстве. — На месте находятся наши дипломаты, работники посольства и генконсул Узбекистана. Они совместно с властями России и Казахстана пытаются решить эту проблему».
Как сообщает «Интерфакс» со ссылкой на вице-губернатора, министра здравоохранения Оренбургской области Татьяну Савинову, часть мигрантов расположилась в палаточном лагере, однако вопрос с их возвращением на родину не находится в ведении местных властей. Она подчеркнула, что решение зависит от властей Казахстана и Узбекистана.
Информационные агентства отмечают, что в первых числах мая на родину были отправлены более 500 граждан Кыргызстана, застрявшие в Оренбургской области России из-за распространения коронавируса и закрытия границ. Это стало возможным благодаря договоренности Кыргызстана и Казахстана.
Ранее посольство Узбекистана в Москве сообщило, что онлайн-заявки на возвращение домой подали около 65 тысяч граждан республики, находящихся в России в условиях карантинных ограничений из-за пандемии коронавируса.
«На 12 мая… в онлайн-списке (составленном Консульским отделом Посольства) желающих вернуться на родину числятся 55 тысяч человек. Схожие списки составляются и в регионах России генеральными консульствами Узбекистана, в которые включены ориентировочно 10 тысяч человек. При этом только 11−12 мая… 14 тысяч сограждан обратились в посольство с просьбой оказать содействие в возвращении в Узбекистан», — говорится в обращении посольства.
В дипломатической миссии заверили, что на обеспечение скорейшего вывоза граждан Узбекистана из России брошены все силы посольства. Как отмечается в сообщении, в последние дни возле посольства и консульского отдела в Москве стали скапливаться сограждане, что создает высокий риск заражения, в том числе, коронавирусом. Дипмиссия подчеркнула, что ведет запись граждан для вывоза из России исключительно в рамках своего консульского округа.