O‘zbekiston bosh davlat sanitariya inspektori, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi sanitariya-epidemiologiya nazorati davlat inspeksiyasi boshlig‘i Nurmat Otabekov chorshanba kuni bo‘lib o‘tgan brifingda yangi koronavirus holatlari sabablari to‘g‘risida ma’lum qildi.
“Koronavirus infeksiyasidan kasallanish asosan karantin muassasalaridagilar orasida uchraydi”, — dedi Otabekov.
Uning so‘zlariga ko‘ra, 29 aprelda 85 ming nafar fuqaro karantinda bo‘lib, ularning 16,9 ming nafari statsionar (kasalxona, sanatoriya, maxsus tayyorlangan joylar), 62,4 ming nafari esa uy sharoitidagi karantinda.
Bosh davlat sanitariya inspektori nima uchun karantindagi odamlar soni o‘zgarmayotganiga izoh berdi.
“Karantin e’lon qilingandan keyin ham ancha paytgacha hamyurtlarimiz charter reyslarida olib kelindi. Agar Siz chegaramiz butunlay yopilgan, deb o‘ylasangiz, bu xato fikr. Negaki har kuni davlatimizga xorijdan 500−600 fuqaro kirib kelayapti (Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Afg‘oniston orqali). Ularning barchasi uyushgan holda karantinga joylashtirilmoqda”, — dedi u.
Karantin tadbirlari bilan qamrab olinganlar kimlar:
• xorijiy davlatlardan kelib yangidan qo‘shilayoganlar;
• kasallik chiqishi munosabati bilan karantin muddati uzaytirilgan shaxslar;
• bemorlarni davolash jarayonida qatnashganlar,
• bemor ishlagan ishxonasida birga ishlovchilar,
• bemorning uyida oila-a'zolari, yaqin qarindoshlari, muloqotda bo‘lganlar,
• bemorlar tashrif buyurgan muassasalar xodimlari,
• epidemik noxush hududlarga borib, yuk olib kelish bilan shug‘ullanuvchi shaxslar.
Nurmat Otabekov koronavirus kasalligi qayd etilishi kamayib borayotgani pandemiya tugayotganini anglatmasligini ham ta’kidlab o‘tdi.
“Vaziyat birmuncha yumshayotgan bo‘lsa-da, hali 1000 dan ortiq bemor davolanishni davom ettirayapti, 85 mingdan ko‘proq fuqaro karantinda bo‘lib turishibdi”, — dedi u.

Главный государственный санитарный инспектор Узбекистана, начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического надзора при Кабинете Министров Нурмат Атабеков на брифинге в среду рассказал, откуда берутся новые случаи заражения коронавирусом.
«Заболевание коронавирусной инфекцией в основном встречается среди лиц, находящихся в карантинных учреждениях», — сказал Атабеков.
По его словам, на 29 апреля на карантине находилось более 85 тысяч граждан, из них 16,9 тысячи в стационарных учреждениях, 62,4 тысячи — в домашних условиях.
Главный государственный санитарный инспектор объяснил, почему число людей, находящихся на карантине, не меняется.
«После объявления карантина наших соотечественников все еще привозили чартерными рейсами. Если вы думаете, что наша граница полностью закрыта, то вы ошибаетесь. Потому что каждый день 500−600 граждан прибывают в нашу страну из-за рубежа (через Казахстан, Кыргызстан, Афганистан). Все они в организованном порядке помещаются на карантин», — сказал он.
К карантинным мерам также привлекаются лица, чей карантинный период был продлен из-за вспышки заболевания, участвующие в процессе лечения больных, сотрудники организации, в которой работал пациент с коронавирусом, члены семьи, близкие родственники, и те, кто находился в контакте с пациентом у него дома, сотрудники учреждений, которые посещали пациенты, а также лица, занимающиеся перевозкой грузов в регионы с неблагополучной эпидемиологической ситуацией.
Нурмат Атабеков также отметил, что снижение количества случаев заболевания коронавирусом не означает завершение пандемии.
«Хотя ситуация несколько смягчается, более 1000 пациентов все еще продолжают лечение и свыше 85 тысяч гражданских лиц находятся на карантине», — подчеркнул он.