Bugun Jahon banki koronavirus pandemiyasining O‘zbekiston fuqarolari salomatligi va farovonligiga ta’sirini yumshatish bo‘yicha favqulodda choralarni qo‘llab-quvvatlash uchun 95 mln dollar miqdorida moliyalashtirish dasturini tasdiqladi. Bu haqda bank matbuot xizmati “Gazeta.uz"ga xabar qildi.
Loyiha mablag‘lari milliy sog‘liqni saqlash tizimini yaxshilashga, shuningdek, pandemiya keltirib chiqargan iqtisodiy inqirozdan aziyat chekkan kam ta’minlangan va himoyaga muhtoj aholi qatlamlarini qo‘llab-quvvatlashga sarflanadi.
“Jahon bankining moliyalashtirishi xalqaro rivojlanish bo‘yicha hamkorlar koalitsiyasi tomonidan tashkil etilgan aholini pandemiya xavfidan himoya qilishda hukumatga ko‘rsatilayotgan yordamning bir qismi sifatida taqdim etiladi”, — dedi Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Xideki Mori.
Ushbu loyiha doirasida koronavirus infeksiyasining oldini olish, uning profilaktikasi va tarqalishini nazorat qilish uchun milliy sog‘liqni saqlash tizimini takomillashtirishga 38 mln dollar sarflanadi. Ushbu mablag‘lar shaxsiy himoya vositalari, dori-darmonlar va hayotiy zarur tibbiy asbob-uskunalar, shu jumladan o‘pkani sun’iy shamollatish qurilmalarini sotib olish, koronavirus bilan kasallangan bemorlarni davolaydigan shifoxonalarni jihozlash uchun ham ishlatiladi.
57 mln dollar atrofidagi mablag‘lar kam ta’minlangan oilalarni qo‘llab-quvvatlash va ishsiz fuqarolarga bir martalik to‘lovlarni amalga oshirish bo‘yicha davlat dasturlarini kengaytirish uchun sarflanadi, deyiladi JB xabarida.

Всемирный банк утвердил пакет финансирования на сумму 95 млн долларов для поддержки экстренных мер, смягчающих последствия пандемии коронавируса в Узбекистане, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе банка.
Проектные средства будут направлены на улучшение национальной системы здравоохранения, а также поддержку малоимущих и уязвимых слоев населения, пострадавших от экономического кризиса, спровоцированного пандемией.
«Финансирование Всемирного банка предоставляется в рамках пакета содействия усилиям властей по защите населения от угроз пандемии, который был сформирован коалицией международных партнеров по развитию», — сказал глава представительства Всемирного банка в Узбекистане Хидеки Мори.
Из общей суммы около 38 млн долларов будут направлены на совершенствование системы здравоохранения в области надзора, профилактики и контроля за распространением коронавируса. На них также будут закупать средства индивидуальной защиты, медикаменты, а также жизненно важное медицинское оборудование, включая аппараты искусственной вентиляции легких.
Порядка 57 млн долларов проектных средств будут направлены на расширение государственных программ по поддержке малообеспеченных семей и предоставлению разовых выплат безработным гражданам, говорится в сообщении ВБ.