O‘zbekiston koronavirus pandemiyasi oqibatlarini yumshatish uchun xalqaro moliya institutlarining 3,1 milliard dollar miqdoridagi kreditlarini jalb qilish niyatida. Tegishli қарорни prezident Shavkat Mirziyoyev 22 aprel kuni imzoladi.
Hujjat bilan pandemiyaning salbiy oqibatlarini bartaraf etish uchun grantlarni jalb qilish va uzoq muddatli imtiyozli moliyalashtirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” tasdiqlandi.
Ushbu mablag‘lardan sog‘liqni saqlash tizimini mustahkamlashga — 277,5 million dollar, tadbirkorlik va bank tizimini qo‘llab-quvvatlashga — 700 million dollar, davlat byudjetiga — 1,8 milliard dollar, kommunal va energetika korxonalariga 300 million dollar yo‘naltiriladi.
O‘zbekiston mablag‘larni jalb qilmoqchi bo‘lgan moliyaviy institutlar ro‘yxatiga Jahon banki, Osiyo Taraqqiyot banki, Islom taraqqiyot banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki hamda Osiyo infratuzilma investitsiya banki kiritilgan.
Avvalroq bosh vazir o‘rinbosari — iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov O‘zbekiston koronavirus pandemiyasiga qarshi kurashda ko‘maklashish uchun Xalqaro valyuta jamg‘armasidan 375 mln dollar olishni mo‘ljallayotganini ma’lum qilgan edi.

Узбекистан намерен привлечь кредиты международных финансовых институтов (МФИ) на сумму 3,1 млрд долларов для снижения последствий пандемии коронавируса. Соответствующее постановление президент Шавката Мирзиёев подписал 22 апреля.
Документом утверждена «дорожная карта» по привлечению грантов и льготного долгосрочного финансирования для противодействия негативным последствиям пандемии.
Средства направят на укрепление системы здравоохранения — 277,5 млн долларов, поддержку предпринимательства и банковской системы — 700 млн долларов, госбюджета -1,8 млрд долларов, помощь коммунальным и энергетическим предприятиям — 300 млн долларов.
В списке фининститутов, средства которых планирует привлечь Узбекистан, — Всемирный банк, Азиатский банк развития, Исламский банк развития, Европейский банк реконструкции и развития и Азиатский банк инфраструктурных инвестиций.
Накануне заместитель премьер-министра, министр экономического развития и сокращения бедности Джамшид Кучкаров сообщил, что Узбекистан также рассчитывает получить от Международного валютного фонда 375 млн долларов для помощи в борьбе с пандемией коронавируса.
Шавкат Мирзиёев в марте распорядился создать антикризисный фонд с капиталом 10 трлн сумов (более 1 млрд долларов) по преодолению последствий COVID-19. Правительству было поручено принять меры по привлечению внешних заимствований для финансирования госбюджета и антикризисного фонда.