O‘zbekiston Vengriyaga koronavirus infeksiyasiga qarshi kurash uchun 500 mingta tibbiy niqob jo‘natdi. Bu haqda Vengriya hukumati rasmiy saytida xabar qilindi.
Mazkur yordam Ozarbayjon poytaxti Bokudan uchgan yuk samolyoti orqali yuborilgan, deyiladi xabarda. Avvalroq, mart oyi oxirida ham O‘zbekiston Vengriyaga 150 mingta himoya niqobini yuborgan edi.
Vengriya tashqi ishlar va tashqi savdo vaziri Piter Siyyarto O‘zbekiston investitsiya va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov bilan videokonferensiya chog‘ida: «Bunday og‘ir damlarda ham biz ishonadigan do‘stona xalqlar borligi juda yaxshi», — dedi.
Shuningdek, Siyyarto Vengriya o‘zbekistonlik talabalarning mamlakat oliy o‘quv yurtlarida o‘qish uchun stipendiya joylari sonini 30 dan 100 gacha oshirganini qo‘shimcha qildi.
Eslatib o‘tamiz, ilgari O‘zbekiston Xitoy, Eron, Tojikiston, Qirg‘iziston, Afg‘oniston va Belorussiyaga insonparvarlik yordamlarini yuborgan edi. Ozarbayjonga ham insonparvarlik yordami jo‘natilishi tayyorlanmoqda.

Узбекистан отправил Венгрии 500 тысяч медицинских масок для помощи в борьбе с коронавирусной инфекцией. Об этом сообщается на сайте венгерского правительства.
Помощь была отправлена грузовым самолетом через Баку, говорится в сообщении. В конце марта Узбекистан уже направлял Венгрии 150 тысяч защитных масок.
«Замечательно, что даже в эти трудные времена есть дружественные нации, на которые мы можем положиться», — отметил министр иностранных дел и внешней торговли Венгрии Петер Сийярто во время видеоконференции с заместителем премьера-министра — министром инвестиций и внешней торговли Узбекистана Сардором Умурзаковым.
Сийярто также добавил, что Венгрия увеличила число стипендиальных мест для студентов из Узбекистана для обучения в университетах страны с 30 до 100.
Ранее Узбекистан оказывал гуманитарную помощь Китаю, Ирану, Таджикистану, Кыргызстану, Афганистану и Беларуси. К отправке также готовится помощь Азербайджану.