O‘zbekistondan chiqqan yuk avtomobillariga Gruziya-Turkiya chegarasini kesib o‘tishga ruxsat berildi, deya xabar qildi Tashqi ishlar vazirligi matbuot xizmati.
Turkiya koronavirus tarqalishini qisqartirish maqsadida yuk tashuvchilarining o‘z hududiga kirishini taqiqlagan edi. Shundan so‘ng, «Ozodlik» radiosi ma’lumotlariga ko‘ra, «Sarpi» o‘tkazish punktida O‘zbekistondan Turkiyaga paxta tashiyotgan 150 dan ortiq furalar to‘planib qolgan. Haydovchilar bir hafta davomida yuk mashinalarida yashashdi.
«Turkiya va Gruziyaning mas’ul vazirlik va idoralari bilan olib borilgan muzokaralar natijasida mazkur masala ijobiy hal qilindi. Turkiya tomonidan olingan ma’lumotga ko‘ra o‘zbekistonlik avtotashuvchilar Turkiya hududiga O‘zbekistondan chiqqan kunlaridan boshlab 14 kunlik muddat tugaganidan keyin kiritiladi», — deyiladi TIV xabarida.
Turkiya Bojxona idorasi va Savdo vazirligi 30 mart kechasidan boshlab O‘zbekiston yuk tashuvchi transport vositalarini kiritish tiklanganligini tasdiqladi. Bugunga qadar Gruziya-Turkiya chegarasini 50 dan ortiq yuk transportlari kesib o‘tdi.
O‘zbekistonning Anqara va Boku shaharlaridagi elchixonalari vaziyatni nazoratga olgan, davlatlararo chegarada 14 kunlik muddat tugashini kutayotgan o‘zbekistonlik haydovchilar bilan aloqada bo‘lib turibdi.

Грузовому транспорту из Узбекистана разрешили пройти грузино-турецкую границу, сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел.
Ради сокращения распространения коронавируса Турция ограничила въезд грузовиков на свою территорию. После этого, по данным радио «Озодлик», на пропускном пункте «Сарпи» скопилось более 150 фур, которые везли из Узбекистана в Турцию хлопок. Водителям целую неделю прожили в грузовиках.
«По итогам переговоров с ответственными министерствами и ведомствами Турции и Грузии данный вопрос решен положительно, — говорится в сообщении МИДа, — Согласно информации турецкой стороны, узбекские автоперевозчики могут въезжать на территорию Турции по истечению 14-дневного срока с даты выезда из Узбекистана».
Таможенное ведомство и Министерство торговли Турции подтвердили возобновление пропуска грузовиков с ночи 30 марта. Границу уже пересекли свыше 50 фур.
Ситуация находится на контроле посольств Узбекистана в Анкаре и Баку, которые поддерживают связь с водителями — гражданами Узбекистана, которые пережидают 14-дневный срок на межгосударственной границе.