Xalqaro olimpiya qo‘mitasi yozgi Olimpiya o‘yinlarining yangi sanalarini tasdiqladi — musobaqalar 2021 yil 23 iyuldan 8 avgustgacha Tokioda bo‘lib o‘tadi. XOQ saytida yozilishicha, Paralimpiya 24 avgustdan 5 sentyabrgacha bo‘lib o‘tadi, deya xabar qilindi XOQ saytida.
«Ushbu yangi sanalar sog‘liqni saqlash idoralariga va O‘yinlarni o‘tkazishda ishtirok etgan har kimga koronavirus pandemiyasi va uning oqibatlari bilan kurashish uchun yetarli vaqt beradi», -deyiladi qo‘mita bayonotida.
Bu yilgi musobaqaga saralashdan o‘tgan barcha sportchilar yo‘llanmalarini saqlab qolishadi. Bundan tashqari, qo‘mitada ta’kidlanganidek, saralash jarayoni hali yakuniga yetgani yo‘q, ammo uni tugatish uchun qo‘shimcha yil yetarli bo‘ladi.
Yaponiyadagi yozgi Olimpiya o‘yinlari COVID-19 pandemiyasi sababli bir yilga qoldirildi. O‘yinlar o‘z nomini saqlab qoladi — «Tokio-2020».

Международный олимпийский комитет утвердил новые даты летних Олимпийских игр — соревнования пройдут в Токио с 23 июля по 8 августа 2021 года. Паралимпиада состоится с 24 августа по 5 сентября, сообщается на сайте МОК.
«Эти новые даты дают органам здравоохранения и всем, кто участвует в организации Игр, достаточное количество времени, чтобы справиться с пандемией коронавируса и вызванными ею последствиями», — говорится в заявлении комитета.
Все спортсмены, прошедшие квалификацию на соревнования этого года, сохранят ее. При этом, как отметили в комитете, процесс квалификации еще не завершен, но дополнительного года хватит, чтобы его закончить.
Летняя Олимпиада в Японии была перенесена на год в связи с пандемией COVID-19. Игры сохранят свое название — «Токио-2020».