Adliya vazirligi 28 mart kuni Karantinga oid choralar amal qilish davrida xodimlarni masofaviy ish usulida, moslashuvchan ish grafigida yoki uyda ishlashga o‘tkazishning vaqtinchalik tartibi to‘g‘risidagi nizomni ro‘yxatdan o‘tkazdi.
Buyruq bilan tasdiqlangan nizomga ko‘ra, karantin davrida ish beruvchi xodimning roziligi bilan uni masofaviy ish usulida, moslashuvchan ish jadvalida yoki uyda ishlashga o‘tkazishi mumkin.
Bunda ushbu huquqdan birinchi navbatda homilador ayollar, keksalar, imkoniyati cheklangan shaxslar va surunkali kasalliklarga chalingan xodimlar foydalanadi.
Xodimning masofaviy ish usulida, moslashuvchan ish jadvalida yoki uyda ishlashga o‘tkazilishi ish beruvchining buyrug‘i bilan rasmiylashtiriladi.
Masofaviy ishga o‘tkazish yuzasidan mehnat shartnomasiga kiritiladigan o‘zgartirishda, mehnatning boshqa shartlari bilan birga quyidagilar ham ko‘rsatiladi:
• elektron hujjat almashinuvi bo‘yicha o‘zaro aloqa tartibi;
• xodimga ish uchun zarur bo‘lgan jihozlar, texnika vositalaridan foydalanish tartibi;
• xodimni aloqa vositalari bilan ta’minlash, Internet tarmog‘idan foydalanish;
• xodimga ish beruvi tomonidan berilgan jihozlar buzilganda zararni qoplash bo‘yicha shartlar;
• xodim shaxsiy jihoz, texnika vositalaridan, Internetdan foydalanganda xarajatlarni qoplash tartibi;
• xodim va ish beruvchining zaruriy mehnat muhofazasi va mehnat sharoitlariga amal qilish bo‘yicha majburiyatlari;
• ishlab chiqarish zaruriyati tug‘ilganda xodimni doimiy ishga o‘tkazish shartlari.
Mazkur ishlash usuliga o‘tkazilgan xodimlarning mehnat ta’tili, vaqtincha mehnatga layoqatsizlik bo‘yicha nafaqa olish hamda qonun hujjatlari va jamoa shartnomasida nazarda tutilgan boshqa huquqlari saqlab qolinadi.

Министерство юстиции Узбекистана 28 марта зарегистрировало Положение о временном порядке перевода работников на дистанционный режим, по гибкому графику работы или на дому в период действия карантинных мер.
Согласно документу, в период карантина работодатель, с согласия работника, может перевести его на дистанционную работу, гибкий график работы или работу на дому. Этим правом в первую очередь пользуются беременные женщины, пожилые люди, инвалиды и работники с хроническими заболеваниями.
Перевод работника на работу в дистанционном режиме, по гибкому графику работы или на дому оформляется приказом работодателя.
В изменениях к трудовому договору о переводе на дистанционную работу, наряду с другими условиями труда, указывается следующее:
• порядок взаимодействия по электронному документообороту;
обеспечение работника необходимым оборудованием для работы, установление порядка использования технических средств;
• обеспечение работника средствами связи, использование сети интернет;
условия возмещения ущерба в случае повреждения техники, предоставленной работодателем работнику;
• порядок возмещения расходов при использовании работником личного оборудования, технических средств, сети интернет;
• обязанности работника и работодателя по необходимой охране труда и соблюдению условий труда;
• условия перевода работника на постоянную работу при возникновении производственной потребности.
За работниками, переведенными на этот способ работы, сохраняется право на получение трудового отпуска, временной нетрудоспособности, а также иные права, предусмотренные законодательством и коллективным договором.