«Ijtimoiy fikr» respublika jamoatchilik fikrini o‘rganish markazi o‘zbekistonliklarning koronavirus infeksiyasi haqida xabardorligini o‘rganish maqsadida telefon so‘rovlari o‘tkazdi. Markaz so‘rov yakunlarini «Gazeta.uz» bilan o‘rtoqlashdi.
Ikki bosqichda o‘tkazilgan tadqiqotda (I bosqich — 26 fevraldan 2 martgacha, II bosqich -16−20 mart kunlari) mamlakatning barcha mintaqalarida yashovchi, 18 va undan katta yoshdagi erkaklar va ayollar, yoshlar va kattalar ishtirok etdi.
Telefon so‘rovi davomida aniqlandiki, fuqarolarning 75,4 foizi koronavirus infeksiyasi to‘g‘risida yetarlicha, to‘la darajada xabardorlar, so‘rovning har beshinchi ishtirokchisi «nimalarnidir eshitganini, lekin batafsil bilmasligini» bildirdi.
Telefon so‘rovi koronavirusning yuqish yo‘llari haqida fuqarolarning yuqori xabardorlik darajasini aniqlab berdi, so‘rov ishtirokchilarining mutlaq ko‘pchiligi (93,9 foizi) infeksiyani kasallangan bemor orqali yuqtirish mumkinligini, virus havo-tomchi yo‘li bilan yuqishini, virus bor joyga tekkizilgan qo‘l bilan yuz, ko‘z, og‘iz va burunni ushlaganda yuqishini yaxshi bilishadi.
Monitoring koronavirusning yuqish yo‘llaridan xabardor fuqarolar sonining 23,6%ga o‘sganligini aniqladi.
Telefon so‘rovida olingan dastlabki ma’lumotlarga muvofiq koronavirus haqida asosiy axborot manbasi televideniye edi va shunday bo‘lib qolmoqda, har ikkinchi respondent (53,6%) koronavirus infeksiyasi bilan bog‘liq ma’lumotlarni ko‘rsatuvlardan olayapti. 29,7 foiz respondent COVID-19 haqidagi ma’lumotlarni internetdan olmoqda.
«O‘zbekiston OAVlarida koronavirus infeksiyasi haqida yetarlicha ma’lumot berilayaptimi?» degan savolga so‘rov ishtirokchilarining mutlaq ko‘pchiligi — 92 foizi — ijobiy javob berdilar. Shuni ta’kidlash kerakki, ushbu nuqtai nazarni qo‘llab-quvvatlovchi fuqarolar soni so‘rovning ikkinchi bosqichini o‘tkazish davomida 25,5 foizga o‘sdi.
Ishtirokchilarning 68,1 foizi davlatning koronavirus infeksiyasidan ogohlantirish, uni aniqlash va kasallikning tarqalishiga chek qo‘yishga yo‘naltirilgan chora-tadbirlarini ijobiy baholaydi.
Mintaqaviy kesimda koronavirus infeksiyasining tarqalishiga yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha qabul qilinayotgan chora-tadbirlar yuzasidan fuqarolarning yuqori baholari Qoraqalpog‘iston Respublikasida (85,7%), Jizzax (81,3%), Navoiy (81,3%) va Sirdaryo viloyatlarida (76,9%) aniqlandi, ushbu hududlarda ularning mintaqalarida zarur barcha chora-tadbirlar ko‘rilayapti, deb hisoblovchilar soni mamlakat bo‘yicha o‘rtacha ko‘rsatkichdan yuqoridir. Past ko‘rsatkichlar Toshkent va Andijon viloyatlarida hamda Toshkent shahrida aniqlandi.

75,4% участников телефонного опроса Республиканского центра изучения общественного мнения (РЦИОМ) «Ижтимоий фикр» в достаточно полной степени информированы о коронавирусной инфекции, сообщили «Газете.uz» в центре.
Опрос проводился в два этапа: I этап — с 26 февраля по 2 марта и II этап — с 16 по 20 марта. В нем приняли участие граждане, проживающие во всех регионах страны в возрасте от 18 лет и старше, мужчины и женщины, молодежь и люди старшего возраста. Точное количество участников в РЦИОМ не уточнили.
20,5% респондентов (48,1% — на первом этапе) на вопрос «Достаточно ли вы владеете информацией о коронавирусной инфекции?» ответили: «Что-то слышал, но без подробностей».
Абсолютное большинство участников опроса (93,9%) хорошо осведомлены, что инфекция передается воздушно-капельным путем и через предметы, к которым прикасался заболевший человек.
Основным источником информации о коронавирусе было и остается телевидение — каждый второй респондент (53,6%) узнает информацию, связанную с коронавирусной инфекцией, из передач Национальной телерадиокомпании. 29,7% респондентов получают сведения о COVID-19 из интернета.
92% участников опроса ответили положительно на вопрос «Достаточно ли информации о коронавирусной инфекции предоставляется в СМИ Узбекистана?».
Телефонный опрос выявил, что 68,1% положительно оценивают меры государства, направленные на предупреждение, выявление и пресечение распространения коронавируса. 13,8% опрошенных считают, что принимаемых мер недостаточно.
В региональном разрезе граждане высоко оценивают принимаемые меры в Каракалпакстане (85,7%), Джизакской области (81,3%), Навоийской области (81,3%) и Сырдарьинской области (76,9%). Низкие показатели выявлены в Ташкентской и Андижанской области и Ташкенте.