Ijtimoiy tarmoqlarda jiddiy muhokamalarga sabab bo‘lgan chiqindi to‘kish joyida ishlatilgan tibbiy niqoblarni yig‘ib, yelim xaltaga to‘playotgan kishining videosi tarqalgan edi. Bu tasvirga oydinlik kiritish maqsadida surishtiruv ishlari olib borilgan.
Ichki ishlar vazirligi matbuot xizmatining xabar berishicha, video 8 mart kuni Sirdaryo viloyatining Guliston shahrida o‘tkinchi yo‘lovchilar tomonidan tasvirga olingan.
Surishtiruvlari natijasida ushbu shaxsning kimligi aniqlangan. Uning ancha yildan beri ruhiy kasalliklar dispanseri hisobida turgani va ikkinchi guruh nogironi ekanligi ma’lum bo‘ldi. Bu haqda mahalla raisi Farhod Xudoynazarov ma’lum qildi.
«Lekin maskalarni olib kelib mahallalarda sotmaydi. Inspektor bilan kelib suhbat o‘tkazib ketganmiz 2−3 marta», — dedi mahalla raisi. U tibbiy niqoblarni yig‘ib nima qilgani haqidagi savolga «makulaturaga topshirgan», deya javob berdi.
Ichki ishlar vazirligi matbuot xizmati fuqarolardan foydalanilgan tibbiy niqoblarni imkon qadar yo‘q qilish yoki yaroqsiz holga keltirishni so‘radi.

В социальных сетях распространилось видео с мужчиной, который на месте скопления мусора собирает использованные медицинские маски и складывает в пластиковый пакет.
Пресс-служба Министерства внутренних дел сообщила, что видеозапись была сделана 8 марта в Гулистане в Сырдарьинской области.
При установлении личности гражданина выяснилось, что он «долгие годы страдает психическими расстройствами». Об этом сообщил председатель махалли Фарход Худойназаров, отметив, что мужчина является инвалидом второй группы.
«Но он не продает маски на улице. Мы пришли с инспектором [профилактики] и провели беседу 2−3 раза. Что он делал с масками? Он собирает макулатуру… нездоровый парень, он не осознает [свои действия]. Он просто сдал эти маски в макулатуру», — заявил глава схода граждан.
Пресс-служба МВД просит граждан утилизировать использованные медицинские маски, по возможности приводя их перед этим в непригодное для дальнейшего использования состояние.