“O‘zbekkino” Milliy agentligi va O‘zbekiston telekanallari birgalikda koronavirus profilaktikasi kunlarida “Uy kinoteatri” aksiyasini amalga oshiradi. Bu haqda agentlik matbuot xizmati “Gazeta.uz"ga xabar qildi.
“O‘zbekkino” Milliy agentligi televizion efir vaqtini to‘ldirish uchun davlat va nodavlat telekanallarga kinofonddan 750 birlikdagi materiallarni taqdim etadi. Aksiyaning birinchi bosqichi 250 dan ortiq kinomateriallar — hujjatli va badiiy filmlar (2015−2018 yillar), multfilmlar (2010−2018 yillar), qisqa metrajli filmlar hamda bolalarning sevimli “Zumrasha” kinojurnalining yangi sonlari (2016−2018) o‘z ichiga oladi.
Shuningdek, “O‘zbekkino” telekanallarga taqdimoti yaqin ikki hafta ichida o‘tkazilishi mo‘ljallangan 30 ta yangi filmni taqdim etadi. Ular orasida “Qo‘qon shamoli”, “Avloniy” , “1 avgust” va boshqalar bor.
“Bizning maqsadimiz — mamlakatimiz aholisi, ayniqsa karantin tadbirlari davomida uyda, bolalari bilan qoladigan bolalar va kattalarning bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazishdan iborat”, — dedi “O‘zbekkino” Milliy agentligi bosh direktori Firdavs Abduxalikov.
Avvalroq butun mamlakat bo‘ylab ko‘ngilochar ommaviy tadbirlar, jumladan kinoteatrlar faoliyati to‘xtatilgan edi. 16 martdan ta’lim muassasalari yopildi, Navro‘z sayillari bekor qilindi.

Национальное агентство «Узбеккино» и телеканалы Узбекистана в дни профилактики коронавируса объединились в акции «Домашний кинотеатр», сообщили «Газете.uz» в пресс-службе агентства.
В рамках акции «Узбеккино» безвозмездно передает 750 материалов из кинофонда государственным и частным телеканалам. Первый транш включил в себя более 250 киноматериалов — документальных и художественных фильмов (2015−2018 годы), мультфильмов (2010−2018 годы), короткометражных лент и киножурнала «Зумраша» (2016−2018 годы).
«Узбеккино» также передаст телеканалам 30 новых кинодокументальных фильмов, премьеры которых были запланированы на ближайшие две недели. Среди них — релизы 2019 года: «Коканд Шамоли», «Авлоний», «1 август» и другие. Картины покажут в дни празднования Навруза.
«Наша цель — обеспечить содержательное проведение времени населения страны, особенно молодого поколения, в дни карантинных мероприятий, в том числе наших сограждан, которые остаются дома вместе с детьми», — отметил генеральный директор «Узбеккино» Фирдавс Абдухаликов.
Ранее по всей стране были приостановлены развлекательные массовые мероприятия, в том числе и работа кинотеатров. С 16 марта на карантин закрылись учебные заведения, гуляния на Навруз отменены.