General-mayor Jo‘rayev Rustam Mirzayevich O‘zbekiston Milliy Gvardiyasi qo‘mondoni lavozimiga tayinlandi, deya xabar qildi Ichki ishlar vazirligi matbuot xizmati.
Rustam Jo‘rayev tayinlovga qadar 2018 yil fevralidan buyon ichki ishlar vaziri o‘rinbosari — Toshkent IIBB boshlig‘i bo‘lib ishlab kelayotgan edi.
Rustam Jo‘rayev (1968 yilda tug‘ilgan) — Ichki ishlar vazirligi akademiyasi bitiruvchisi (1994). 1994−2008 yillarda Ichki ishlar vazirligida turli lavozimlarda, 2008−2012 yillarda — Prezident devonida, 2012−2015 yillarda Toshkent IIBB boshlig‘i o‘rinbosari, 2015−2015 yillarda — Namangan viloyati IIB boshlig‘i, 2015−2017 yillarda — Xorazm viloyati IIBB boshlig‘i, 2017−2018 yillarda — favqulodda vaziyatlar vaziri sifatida faoliyat ko‘rsatgan.
2017 yilda Milliy gvardiya tashkil etilganidan beri general-polkovnik Bahodir Toshmatov qo‘mondon sifatida xizmat qildi. Uning qaysi lavozimga tayinlangani hozircha e’lon qilinmadi.
Oldin ichki ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari lavozimida ishlab kelgan polkovnik Aziz Anvarovich Toshpo‘latov ichki ishlar vaziri o‘rinbosari — Toshkent IIBB boshlig‘i lavozimiga tayinlandi.
Ilgari Andijon viloyati IIB boshlig‘i bo‘lgan general-mayor Shuxratjon O‘rinboyevich Sobirov ichki ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari etib tayinlandi.
Andijon viloyati IIBni endilikda polkovnik Azat Damirovich Tasbayev boshqaradi. Ushbu lavozimga tayinlangunga qadar u Ichki ishlar vazirligining xavfsizlik xizmati boshlig‘i o‘rinbosari bo‘lib ishlagan.

Генерал-майор Рустам Мирзаевич Джураев назначен на должность командующего Национальной гвардии Узбекистана, сообщила пресс-служба Министерства внутренних дел.
До назначения, с февраля 2018 года, Рустам Джураев работал заместителем министра внутренних дел — начальником ГУВД Ташкента.
Рустам Джураев (1968 года рождения) — выпускник Академии МВД (1994 год). В 1994—2008 годах работал на разных должностях в МВД, в 2008—2012 годах — в аппарате президента, в 2012—2015 годах был заместителем начальника ГУВД Ташкента, в 2015−2015 годах — начальником УВД Наманганской области, в 2015—2017 годах — начальником УВД Хорезмской области, в 2017—2018 годах — министром по чрезвычайным ситуациям.
С момента основания Нацгвардии в 2017 году командующим служил генерал-полковник Баходир Ташматов. О его новом назначении пока не сообщается.
На должность начальника ГУВД Ташкента назначен полковник Азиз Анварович Ташпулатов, который ранее работал первым заместителем министра внутренних дел.
Первым замминистра внутренних дел назначен генерал-майор Шухратжон Уринбаевич Собиров, прежде работавший начальником УВД Андижанской области.
УВД Андижанской области. теперь возглавляет полковник Азат Дамирович Тасбаев. До назначения он работал заместителем начальника Управления собственной безопасности МВД.