Jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti hududida koronavirus tarqalishining oldini olish maqsadida 12 martdan boshlab taktik aloqaning har qanday shakli taqiqlandi. O‘zJOKUrektori bu haqdagi buyruqni imzoladi, deya xabar qilindi OTM saytida.
«„O‘zini asraganni Xudo asraydi“ deb bejiz aytishmaydi. Keling, sog‘lig‘imizni asraylik — qo‘limizni tez- tez yuvib, har qanday virusli baxtsizlikdan ehtiyot choralarini ko‘raylik!» — deyiladi xabarda.
Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligidan «Gazeta.uz»ga xabar qilinishicha, ushbu qaror — O‘zJOKUning shaxsiy tashabbusi. Mamlakatdagi boshqa OTMlar hozircha o‘z hududlarida taktil aloqani taqiqlash to‘g‘risida xabar bergani yo‘q.
Dunyoda COVID-19 tarqalayotgani manzarasida Sog‘liqni saqlash va Oliy ta’lim vazirliklari fevral oxirida OTM, o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalarida sanitariya-profilaktika choralarini kuchaytirish bo‘yicha qo‘shma buyruq qabul qilgan edi.
Hujjatda, jumladan, o‘qituvchi va talabalarga koronavirus tarqalgan davlatlarga borishni cheklash, xalqaro tadbirlar, jumladan olimpiada o‘yinlariga tashrif buyurish va ishtirok etishdan voz kechish tavsiya qilingan. Shuningdek, ta’lim muassasalarida o‘quvchilarning tana haroratini har kuni monitoring qilish, muntazam dezinfeksiya tadbirlarini o‘tkazish, binolar havosini almashtirish va boshqalar ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari, SSV JSST bilan birgalikda bolalar bog‘chalari va maktablar ma’muriyatlari uchun koronavirus infeksiyasiga barham berish bo‘yicha tavsiyalarni tayyorladi. Xalq ta’limi vazirligidan «Gazeta.uz»ga ma’lum qilinishicha, SSV vakillari maktablar va XTBlar xodimlari uchun seminarlar tashkil etdi.

На территории Университета журналистики и массовых коммуникаций с 12 марта ввели запрет на любые формы тактильной коммуникации из-за угрозы распространения коронавируса. Приказ об этом подписал ректор УЖМК, сообщили в вузе.
«Недаром говорят: „Береженного Бог бережет“. Так давайте будем беречь свое здоровье, чаще и тщательнее мыть руки мылом и предостерегаться от всякой вирусной напасти!», — подчеркнули в вузе.
Как сообщили «Газете.uz» в Министерстве высшего и среднего специального образования, это решение — личная инициатива УЖМК. Другие вузы страны пока не сообщали о запретах на тактильную коммуникацию на своей территории.
На фоне распространения COVID-19 в мире Министерство здравоохранения и Минвуз в конце февраля приняли совместный приказ по усилению санитарно-профилактических мер в вузах и средних специальных, профессиональных образовательных учреждениях.
В документе, в частности, преподавателем и студентам рекомендуется ограничить поездки в страны, где зафиксированы случаи заболевания коронавирусом, отказаться от посещения и участия международных мероприятий, включая олимпиады. Также предусмотрен ежедневный мониторинг температуры учащихся в учебных заведениях, регулярные дезинфекционные мероприятия, вентиляция помещений и другое.
Кроме того, Минздрав совместно с ВОЗ подготовил рекомендации по предотвращению коронавирусной инфекции для администрации детских садов и школ. Как сообщили «Газете.uz» в Министерстве народного образования, представители Минздрава также провели семинары для сотрудников школ и райОНО.