O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev topshirig‘iga asosan Eronga koronavirus bilan qarshi kurashish uchun insonparvarlik yordami jo‘natiladi. Bu haqda Vazirlar Mahkamasi matbuot xizmati xabar qildi.
Insonparvarlik yordami Eron hukumatining O‘zbekiston prezidentiga yangi koronavirus COVID-19 kasalligi tarqalishini bartaraf etish uchun zarur bo‘lgan tibbiy buyumlar va vositalar bilan ta’minlashda amaliy yordam ko‘rsatish yuzasidan murojaati asosida yuborilmoqda.
Mudofaa vazirligi tomonidan Eronga insonparvarlik yukini yetkazish uchun ajratilgan havo kemasida hozirgi kunda Eronda qolib ketgan 14 nafar yuk tashuvchi xaydovchilar, tadbirkorlar, talabalar — jami 28 nafar O‘zbekiston fuqarosi mamlakatga qaytariladi.
Mamlakatga qaytgan fuqarolar va samolyot ekipaji a’zolari qaytib kelgach, belgilangan tartibda malakali shifokorlar, soha mutaxassislari nazorati ostida ikki hafta muddatda karantinda saqlanadi.
Eronda COVID-19 virusidan halok bo‘lganlar soni 500 kishidan oshdi, jami 11364 kishi kasalikka chalingan. O‘tgan bir kun davomida 1289 kishi koronavirus bilan kasallandi.
Avvalroq Tehron BMT bosh kotibi Antoniu Guterrishga kasallikka qarshi kurashish uchun AQSH Eronga joriy etgan sanksiyalarni bekor qilish zarurligi to‘g‘risida murojaat qildi. Bundan tashqari, mamlakat hukumati Xalqaro valyuta jamg‘armasidan 5 mlrd dollar miqdorida yordam so‘radi.

Из Ирана, куда готовится отправка гуманитарной помощи в связи с распространением коронавирусной инфекции Covid-19, будут возвращены 28 граждан Узбекистана. Среди них — 14 водителей грузовиков, застрявших на КПП «Лютфабад» в связи с закрытием ирано-туркменской границы, а также предприниматели и студенты. Отдельное указание об этом дал президент Шавкат Мирзиёев, сообщается на правительственном портале.
Ранее мы писали о распоряжении правительства Узбекистана о направлении в Иран гуманитарной помощи специальным самолетом Министерства по чрезвычайным ситуациям. Гуманитарный груз весом в 6 тонн включит в себя стерильные медицинские перчатки, защитные комбинезоны, специальную медицинскую униформу, медицинские маски, марлю и спирт, гигиенический гель и медикаменты.
Граждане, которые будут доставлены на родину, а также члены экипажа самолета будут размещены на двухнедельный карантин, где будут находиться под наблюдением специалистов, говорится в сообщении.
Число погибших от COVID-19 в Иране превысило 500, всего зафиксировано 11 364 случаев заболевания. За прошедшие сутки выявлено 1 289 случаев заражения коронавирусом.
Ранее Тегеран заявил генсеку ООН Антониу Гуттерешу о необходимости снятия всех санкций США с Ирана для борьбы с заболеванием. Кроме того, правительство страны попросило у Международного валютного фонда (МВФ) помощи в размере 5 млрд долларов.