Dunyoda COVID-19 koronavirusining tarqalishi pandemik xarakterga ega bo‘ldi, deya ma’lum qildi Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti rahbari Tedros Adxan Gebreyesus chorshanba kuni Jenevada bo‘lib o‘tgan brifingda. Bu haqda RIA Novosti xabar berdi.
«Yaqin kunlarda va haftalarda biz kasallikka chalinish, o‘lim holatlari va taalluqli mamlakatlar sonining ortishini kutayapmiz», — dedi u.
Pandemiya deb infeksion kasalliklarning butun mamlakat, qo‘shni davlatlar va ba’zida dunyoning ko‘plab mamlakatlariga tarqalishini ifoda etuvchi noodatiy kuchli epidemiyaga aytiladi.
Bugungi kunda dunyo miqyosida yangi turdagi koronavirusga chalinganlarning umumiy soni 114 ta davlatda 118 ming nafardan oshdi. JSST ma’lumotlariga ko‘ra, 4291 nafar bemor vafot etgan.
O‘zbekiston koronavirus aniqlanmagan mamlakatlardan biri bo‘lib qolmoqda.
JSST saytida koronavirus bo‘yicha aholi uchun tavsiyalar, tez-tez beriladigan savollarga javoblar va boshqa ma’lumotlar joylashtirilgan.

Распространение коронавируса COVID-19 в мире приобрело характер пандемии, заявил на брифинге в Женеве в среду генеральный директор Всемирной организации здравоохранения Тедрос Адханом Гебрейесус. Об этом сообщает РИА Новости.
«В ближайшие дни и недели мы ожидаем, что количество случаев, смертей и количество затронутых стран увеличится», — сказал он.
Пандемией называют необычайно сильную эпидемию, характеризующуюся распространением инфекционного заболевания на всей территории страны, территорию сопредельных государств, а иногда и многих стран мира.
Общее количество заражений новым коронавирусом в мире составило 118 тысяч человек в 114 странах. По данным ВОЗ, умер 4291 заболевший.
Узбекистан остается одной из стран, где случаев коронавируса не выявлено.
На сайте ВОЗ доступны рекомендации для населения, частые вопросы и другая информация по коронавирусу.