O‘zbekiston sog‘liqni saqlash vaziri Alisher Shodmonov mamlakatda COVID-19 koronavirusiga chalinganlik holatlari yashirilayotgani to‘g‘risidagi xabarlarni rad etdi.
«Eng muhimi, har bir fuqaro noto‘g‘ri, vahimali ma’lumotlarga ishonmasligi, o‘z ehtiyot choralarini ko‘rishi zarur. Bu kasallikni biz berkitayotganimiz yo‘q, uni berkitishning iloji ham yo‘q. Zarurat bo‘lmasa, xorijga chiqmaylik, cheklaylik. Siz sog‘lom bo‘lganingiz bilan yoningizdagilar o‘z kasalliklaridan bexabar holda yuqtirib qo‘yishi mumkin», — dedi u seshanba kuni Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida.
Sog‘liqni saqlash vaziri mamlakatda kasallik qayd etiladigan bo‘lsa, O‘zbekistonda dori vositalarining zaxirasi, shuningdek profilaktika bo‘yicha imkoniyatlar yetarli ekaniga ishonch bildirdi.
Navro‘z (21 mart) munosabati bilan bayram tadbirlarida biror bir cheklovlar bo‘ladimi, degan savolga vazir shunday javob berdi: «Bugun mamlakatda kasallik yo‘qligini hisobga olib, biz faqat xalqaro tadbirlarni, cheklamoqdamiz, ichki tadbirlarni, shu jumladan Navro‘z bayrami bo‘yicha, masala hali ko‘rib chiqilgani yo‘q».
Matbuot anjumanida epidemiolog, DiaPrep System prezidenti Mixail Favorov ham ishtirok etdi. Shu kunlarda u xalqaro mustaqil ekspert sifatida Sog‘liqni saqlash vazirligi xodimlari bilan birgalikda ixtisoslashtirilgan davolash muassasalarida tibbiyot xodimlariga maslahatlar bermoqda.
Foto: Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati.
«O‘zbekistan — kasallikka chalinish holatlari mutlaqo mavjud bo‘lmagan kam sonli davlatlardan biri. Ulkan choralar ko‘rilmoqda… Bunga nisbatan ishlar yaxshi ketmoqda», — dedi u.
«Favorov mamlakatda koronavirus aniqlangan taqdirda eng katta muammo sun’iy nafas olish uskunalarining yetishmasligi ekanini aytdi. «Ularni hech qayerdan olib bo‘lmaydi, hech qayerga buyurtma berib bo‘lmaydi. Faqat ichki zaxiralar. Sog‘liqni saqlash vaziri ushbu maxsus, alohida masala bilan shug‘ullanmoqda, chunki bu prinsipial masaladir. Agar kirib kelsa, og‘ir holatlar bo‘lsa, sun’iy nafas oldirish uskunalari kerak bo‘ladi», — deya ta’kidladi u.
Epidemiologning so‘zlariga ko‘ra, hozirda Toshkentning o‘zida 40 ta boks xonasi tayyorlangan bo‘lib, bu esa hali koronavirus aniqlanmagan davlat uchun yaxshi ko‘rsatkich.
«Bu juda to‘g‘ri, — dedi u. — Shunga qaramay, bizda „xitoycha“, „italyancha“ yoki „koreyscha“ ko‘lamdagi epidemiya bo‘lsa, qo‘rqamanki, 40 ta boksni kengaytirish kerak bo‘ladi».
Ekspert Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining «barcha darajadagi tibbiyot xodimlarini intensiv ravishda tayyorlash zarur» degan fikriga qo‘shildi.
JSSTning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Lian Kuppens O‘zbekiston ushbu tashkilotning barcha tavsiyalariga amal qilishini ta’kidladi. Uning qo‘shimcha qilishicha, JSST mamlakat hukumatiga kasallik bilan bog‘liq vaziyat rivojining to‘rtta ssenariyni tayyorlashga yordam bermoqda. Mutaxassis, shuningdek, hozir dunyoda koronavirusga to‘liq tayyor bo‘lgan birorta ham davlat, shu jumladan rivojlangan mamlakat ham yo‘qligini ta’kidladi.

Министр здравоохранения Узбекистана Алишер Шадманов опроверг слухи о том, что в стране скрывают информацию о случаях заболевания коронавирусом COVID-19.
«Самое главное то, что каждый гражданин не должен верить в ложную, наводящую страх информацию, а принимать меры предосторожности. Мы не скрываем болезнь, ее и невозможно скрыть. Если нет необходимости, давайте не будем выезжать за границу. Даже если вы здоровы, окружающие могут заразить вас, сами не зная о своей болезни», — сказал он на пресс-конференции в Агентстве информации и массовых коммуникаций во вторник.
Глава Минздрава заверил, что если в стране будут выявлены случаи заболевания коронавирусной инфекцией, у Узбекистана есть достаточные запасы лекарств и возможностей для профилактики.
На вопрос, планируются ли какие-либо ограничения праздничных мероприятий в честь Навруза (21 марта), министр ответил: «На сегодняшний день, учитывая, что нет заболевания в стране, мы ограничиваем только международные мероприятия, а по внутренним мероприятиям, в том числе по празднику Навруз, вопрос еще не рассматривается».
На пресс-конференции выступил эпидемиолог, президент DiaPrep System Михаил Фаворов. В эти дни он в качестве независимого международного эксперта вместе с сотрудниками Минздрава консультирует медицинских работников в специализированных лечебных учреждениях.
Фото: Пресс-служба Минздрава.
«Узбекистан — одна из немногих стран, которая сохранила состояние отсутствия случаев [заболевания] вообще. Предпринимаются огромные усилия… Работа идет хорошо в этом отношении», — сказал он.
Самой большой проблемой в случае обнаружения коронавируса в стране Фаворов назвал недостаток аппаратов искусственного дыхания. «Получить их неоткуда, и заказать негде. Только внутренние резервы. Министр [здравоохранения] занимается этим специальным, отдельным вопросом, потому что это принципиальный момент. На тот случай, если будет завоз, если будут тяжелые случаи, нужны будут аппараты искусственного дыхания», — подчеркнул он.
По словам эпидемиолога, в Ташкенте сейчас есть 40 боксированных палат для изоляции возможных больных коронавирусом.
«Это очень прилично, — отметил он. — Тем не менее, мы понимаем, что если будет эпидемия „китайской“, „итальянской“ или „корейской“ величины, боюсь, 40 боксов как-то надо будет расширять».
Эксперт также согласился с позицией Всемирной организации здравоохранения, что «необходимо интенсивное обучение медицинского персонала на всех уровнях».
Глава представительства ВОЗ в Узбекистане Лиан Куппенс отметила, что Узбекистан следует всем рекомендациям организации. Она добавила, что ВОЗ помогает правительству страны подготовиться по четырем сценариям развития ситуации с заболеванием. Эксперт также подчеркнула, что сейчас в мире нет страны, включая развитые, полностью подготовленную к коронавирусу.