4 mart kuni Vazirlar Mahkamasida bosh vazir o‘rinbosari Aziz Abduhakimov boshchiligida O‘zbekistonga koronavirusning kirib kelishi va tarqalishini oldini olish bo‘yicha respublika maxsus komissiyasining Covid-19 — koronavirusning mamlakat turizm sohasi rivojiga ta’sirini o‘rganish yuzasidan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Turizm qo‘mitasi matbuot xizmati xabar qildi.
Videoselektor tarzida o‘tgan tadbirda Toshkent, Samarqand, Buxoro va Xorazm viloyatlari hokimlarining turizmni rivojlantirish masalalari bo‘yicha o‘rinbosarlari va ushbu hududlardagi soha tadbirkorlari, Xususiy sayyohlik tashkilotlari uyushmasi, Otelerlar assotsiatsiyasi, Oshpazlar, Restoratorlar uyushmalari rahbarlari va a’zolari qatnashdi.
Yig‘ilish ishtirokchilari turizm sohasi sub’ektlari faoliyatida qayd etilayotgan zararlar, jumladan sayyohlik guruhlarini jalb qilish bilan bog‘liq muammolar hamda ularni tezkor hal qilish hamda ushbu yo‘nalishda qo‘shimcha imkoniyatlarni izlash, dolzarb muammolarga tezkor yechim topishga doir masalalarni muhokama qildi.
Turoperatorlar dunyoda koronavirusning ta’siri ostida yo‘qotishli kelishi kutilayotgan mavsum uchun soliq ta’tilini e’lon qilish hamda avia va temir yo‘l transporti chiptalari bekor qilinganligi uchun jarimalarni bekor qilishga oid takliflarini ilgari surdi.
Bundan tashqari, turoperatorlar vaqtincha bekor qilingan yo‘nalishlar tufayli bo‘sh turgan samolyotlarni koronavirusdan holi bo‘lgan Turkiya, Qozog‘iston kabi davlatlarga hamda ichki aviaqatnovlarga yo‘naltirishni taklif qilishdi. Bunda ular ushbu parvozlarni Toshkent bilan birga Samarqand, Buxoro va Urganch aeroportlari orqali ham amalga oshirish hamda Urganch va Buxoro shaharlarini kunlik aviaqatnovlar bilan bog‘lash imkoniyatlarini ko‘rib chiqishni so‘rashdi.
Muhokamalar yakuniga ko‘ra, mutasaddi tashkilotlar tomonidan koronavirusning turizm sohasiga salbiy ta’sirini kamaytirish bo‘yicha tegishli takliflar ishlab chiqilib, ularning hukumatga kiritilishi belgilandi.

4 марта в Кабинете Министров на заседании республиканской специальной комиссии по предотвращению проникновения и распространения коронавируса в Узбекистане под председательством заместителя премьер-министра Азиза Абдухакимова было обсуждено влияние эпидемии коронавируса COVID-19 на сферу туризма. Об этом сообщает пресс-служба Госкомтуризма.
В мероприятии посредством видеоконференцсвязи участвовали заместители хокимов и предприниматели сферы туризма Ташкентской, Самаркандской, Бухарской и Хорезмской областей, а также представители ассоциаций частных туристических организаций, отельеров, поваров и рестораторов.
Участники обсудили проблемы, связанные с потерями для субъектов сферы туризма, привлечением туристических групп из-за рубежа, а также вопросы поиска дополнительных возможностей в этой сфере.
Туроператоры предложили объявить налоговые каникулы в предстоящем туристическом сезоне, который, как ожидается, будет убыточным, а также отменить штрафы за отказ от авиа- и железнодорожных билетов.
Кроме того, в связи с отменой авиарейсов в отдельные страны предложено увеличить число рейсов в страны, где коронавирус не обнаружен, такие как Турция и Казахстан, а также по внутренним направлениям. При этом рейсы могут быть открыты не только из Ташкента, но и из Самарканда, Бухары и Ургенча. Ургенч и Бухару может связать ежедневный авиарейс, предложили туроператоры.
По итогам заседания принято решение разработать предложения по снижению негативного влияния распространения коронавируса на сферу туризма, в том числе по поддержке отечественных субъектов туризма, и внести их в правительство.