«O‘zavtosanoat» va Volkswagen Group Rus «Jizzax» erkin iqtisodiy zonasida Jizzax avtomobil zavodi negizida yengil tijoriy avtomobillar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish to‘g‘risidagi bitimni imzoladi.
«O‘zavtosanoat» matbuot xizmatining xabar qilishicha, zavodda to‘liq sanoat sikli asosida Volkswagen konsernining yo‘lovchi va yuk tashishga mo‘ljallangan bir nechta yengil tijorat avtomobillari modellari ishlab chiqariladi.
Korxonaning yillik ishlab chiqarish quvvati 20 ming donani tashkil etadi.
Volkswagen Group Rus yangi ishlab chiqarish texnologiyalari va jarayonlarini taqdim etib, xodimlarni o‘qitishni ham zimmasiga oladi. Zavod Volkswagen konsernining ishlab chiqarishni boshqarish, sifat, xaridlar, yetkazib berish va sotish sohasidagi standartlari bo‘yicha ishlaydi.
Korxona milliy avtomobil butlovchi qismlari ishlab chiqaruvchilarini jalb etgan holda muayyan mahalliylashtirish darajasiga erishishni maqsad qilmoqda. Shu maqsadda «O‘zavtosanoat» tarkibidagi 30 ga yaqin yirik hamda 160 dan ortiq kichik va o‘rta biznes korxonalari bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yiladi.
Tomonlar 2020 yilda Volkswagen Caddy modelini ishlab chiqarish va sotishni yo‘lga qo‘yish to‘g‘risida kelishuvga erishdi. Ushbu model ikki modifikatsiyada taqdim etiladi: yetti o‘rindiqli yo‘lovchi universali hamda yuk tashishga mo‘ljallangan furgon.
Avtomobil 110 ot kuchiga ega 1,6 litr sig‘imli tejamkor benzin motori bilan ta’minlanadi. Benzin sarfi 100 km. da shahar ichida 9,3 litr, katta yo‘lda esa 6,1 litrni tashkil etadi.
Kelgusida tomonlar Volkswagen Group konsernining boshqa modellarini ham ishlab chiqarishni rejalashtirmoqda.
Volkswagen O‘zbekistonda avtomobil ishlab chiqarishni rejalashtirayotgani haqida o‘tgan yilning may oyida ma’lum bo‘lgan edi.

«Узавтосаноат» и Volkswagen Group Rus подписали соглашение о производстве легких коммерческих автомобилей в свободной экономической зоне «Джизак» на базе Джизакского автомобильного завода.
Как сообщила пресс-служба «Узавтосаноат», завод будет специализироваться на производстве по полному промышленному циклу легких коммерческих автомобилей нескольких моделей концерна Volkswagen, предназначенных для перевозки пассажиров и грузов.
Производственная мощность предприятия составит до 20 тысяч автомобилей в год.
Volkswagen Group Rus предоставит новые производственные технологии и процессы, а также будет проводить обучение сотрудников. Завод будет работать по стандартам концерна Volkswagen в области управления производством, качеством, системами закупок, поставок и продаж.
Предприятие планирует достичь определенного уровня локализации, привлекая отечественных производителей автомобильных комплектующих — это около 30 крупных заводов, принадлежащих «Узавтосаноат», и свыше 160 средних и малых предприятий.
Стороны договорились о начале сотрудничества с производства и продажи модели Volkswagen Caddy в 2020 году, которая будет предлагаться в двух модификациях: семиместный пассажирский универсал и грузовой фургон.
Автомобиль будет оснащаться экономичным бензиновым двигателем мощностью 110 л. с. и объемом 1.6 литра. Расход топлива в режиме городского цикла составляет 9,3 литра на 100 км, на трассе — 6,1 литра на 100 км.
В будущем стороны также рассмотрят возможность производства и поставки других моделей из линейки Volkswagen Group.
О планах Volkswagen по производству автомобилей в Узбекистане стало известно в мае прошлого года.
Volkswagen Group Rus — дочерняя компания концерна VolkswagenAG. Объединяет на российском рынке работу семи марок концерна: Volkswagen — легковые автомобили, Audi, ŠKODA, Bentley, Lamborghini, Ducati и Volkswagen Коммерческие автомобили. В 2019 году объем продаж Volkswagen Group на российском рынке составил 233,6 тысячи автомобилей.