Bu yilgi bahor quyoshli va juda iliq havo bilan boshlanadi, deya xabar qildi O‘zgidromet. 1−2 mart kunlari kunduzgi harorat 20−23 darajagacha ko‘tariladi, bu o‘rtacha ko‘p yillik qiymatlardan 8−10 darajaga yuqori.
3 martda O‘zbekiston hududining katta qismida iliq va quruq havo saqlanib turadi. 4−5 martda salqin va nam havo oqimining kirishi bilan harorat foni pasayadi. Respublikaning ba’zi joylarida yomg‘ir yog‘adi. Biroq bahor oyining birinchi o‘n kunligida ob-havoning keskin o‘zgarishlari kutilmayapti.
Sinoptiklar mart oyining juda injiq oy ekanini qayd etib o‘tdi. Bu oyga havo oqimi yo‘nalishlarining tez-tez o‘zgarib turishi xosdir. Xorijiy janubdan jadal kiradigan juda iliq havo oqimi Volgabo‘yi, ba’zida Ural va kamdan-kam holda G‘arbiy Sibirdan kiradigan sovuq havo bilan almashib turadi. Shuning uchun issiq havoli davr sovuq haroratli davr bilan almashib turadi.
Havo oqimlari almashinuvi nam bilan birgalikda kelsa, ob-havo nobarqaor bo‘lib, yog‘ingarchilik kuzatiladi. O‘zbekistonda mart oyi yilning ham yog‘inlar miqdori, ham yog‘ingarchilikli kunlar soni bo‘yicha eng ko‘p yog‘ingarchilik kuzatiladigan davridir. O‘rtacha hisoblaganda, agar shimoliy hududlar va cho‘l zonasini hisobga olinmasa, martda 10 kundan 15 kungacha yog‘ingarchilikli kunlar bo‘ladi.
Martda yog‘ayotgan yomg‘irning qorga aylanishi va haroratning manfiy ko‘rsatkichlargacha tushib ketish holatlari ham takrorlanib turadi. Ana shunday noxush ob-havo «syurpriz"laridan biri 2015 yil mart oyida qayd etilgan. Uzoq muddatli iliq ob-havodan keyin, mevali daraxtlar gullagandan so‘ng, mart oyining oxirida respublikaning ayrim mintaqalarida qor yog‘ib, sovuq urgan edi.
Umuman, bahor faslining qanday bo‘lishi to‘g‘risida aytish mushkul. Aprelda odatda atmosferaning nobarqaror holati saqlanib turadi. Yomg‘irlar ko‘p yog‘adi, biroq ular qisqa muddatli bo‘lib, momaqaldiroq bo‘ladi, ba’zan do‘l yog‘ib, shamol kuchayadi va shiddat bilan esadi, deyiladi xabarda.
Mayda mart va aprelga qaraganda yog‘ingarchilik kam bo‘ladi, ular odatda hudud bo‘yicha, hatto bir shahar chegarasida ham notekis taqsimlanadi, lekin juda kuchli ham bo‘lishi mumkin.

Погода в первые пять дней весны будет теплой, но неустойчивой, однако резких изменений в первую декаду не ожидается, сообщил Узгидромет.
Воздух 1−2 марта прогреется до +20…+23 градусов, что на 8−10 градусов выше среднемноголетних значений. На третий день марта по большей части территории Узбекистана сохранится теплая и сухая погода. Заток прохладного и влажного воздуха снизит температурный фон 4−5 марта, местами по республике пройдут дожди.
Для марта характерна частая смена направления воздушных потоков: бурный вынос очень теплого воздуха с районов зарубежного юга сменяется затоком холодного воздуха с районов Поволжья, реже — с районов Урала и Западной Сибири.
Периоды теплой погоды чередуются с похолоданиями, смена воздушных масс с одновременным выносом влаги формирует периоды неустойчивой погоды с выпадением дождей.
Март в Узбекистане — самый осадочный месяц в году и по количеству осадков и по числу осадочных дней. В среднем, не считая северных районов и пустынной зоны, в марте бывает от 10 до 15 дней с осадками. В марте нередки случаи перехода дождя в снег и понижения температуры до отрицательных значений, как это было, например, в 2015 году, когда после длительного периода теплой погоды, когда уже зацвели плодовые деревья, в самом конце месяца в ряде регионов прошел снег и ударили морозы.
Синоптики затрудняются определить, какой весна будет в целом. В апреле обычно сохраняется неустойчивое состояние атмосферы. Дожди выпадают часто, но бывают обычно кратковременными, сопровождаются грозами, иногда выпадением града и шквалистым усилением ветра.
В мае дожди выпадают значительно реже, чем в марте и в апреле, распределение их по территории обычно очень неоднородно, даже в пределах одного города, однако их интенсивность может быть очень значительной.
Уходящий же зимний сезон, как и все последние годы, был теплым. Осадки выпадали преимущественно в виде дождя, лишь иногда с переходом в снег. Устойчивый снежный покров наблюдался только в горных районах республики.
В самые холодные периоды нынешней зимы температура понижалась до −7…−2 градусов, но такие похолодания были очень непродолжительными. В самые теплые дни температура повышалась до +15…+20 градусов, а кое-где — еще выше, что более характерно для весенних, а не для зимних месяцев.