Juma kuni respublika hududiga Kaspiy dengizidan Turkmaniston orqali harakatlanayotgan «Janubiy Kaspiy sikloni» kirmoqda, deya xabar qildi O‘zgidromet matbuot xizmati. Natijada Qoraqalpog‘istonda va Xorazm viloyatida yog‘ingarchilik (yomg‘ir, qor) kuzatilmoqda.
Kun davomida Buxoro, Navoiy viloyatlarida ayrim joylarga yomg‘ir yog‘adi. Samarqand, Qashqadaryo, Surxandaryo viloyatlarida yomg‘ir kechga borib yog‘ishi kutilmoqda. Qolgan joylarda ob-havo quruq va iliq bo‘ladi. Harorat 12−17 daraja atrofida bo‘lib, shu kun uchun xos bo‘lgan o‘rtacha ko‘p yillik qiymatlardan 4−5 darajaga yuqoridir.
Shanba kuni mamlakatning markaziy qismidagina (Toshkent, Samarqand, Jizzax, Sirdaryo viloyatlari bo‘yicha) yomg‘ir yog‘adi. O‘zbekistonning qolgan hududlarida ob-havo yog‘ingarchiliksiz bo‘ladi. Harorat kechasi 2−7 daraja iliq bo‘ladi, kunduzi 8−13 darajagacha pasayadi va me’rga yaqinlashadi.
Bugun va ertaga respublika bo‘yicha shamolning tezligi sekundiga 15−20 metrgacha kuchayadi.
Yakshanba kuni O‘zbekiston hududiga Turkmaniston tomondan yana iliq va nam havo oqimi kiradi. Respublikaning katta qismida ob-havo yog‘ingarchiliksiz bo‘ladi, faqat Samarqand va Qashqadaryo viloyatlarida kunning ikkinchi yarmida kuchsiz yomg‘ir yog‘ishi mumkin. Kunduzgi harorat yana ko‘tarilib, 12−17 daraja iliqni tashkil qiladi.

В пятницу, 21 февраля, на территорию Узбекистана выходит южнокаспийский циклон, смещающийся с районов Каспийского моря через Туркменистан, сообщила пресс-служба Узгидромета.
В связи с этим местами по Каракалпакстану и Хорезмской области уже наблюдаются небольшие осадки — дождь и снег. По Бухарской, Навоийской областям дожди пройдут в течение дня. По Самаркандской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской областям дождь ожидается к вечеру. По остальной территории ожидается сухая и теплая погода.
Температура воздуха будет в пределах +12…+17 градусов, что на 4−5 градусов выше среднемноголетних значений температуры этого дня.
Суббота отметится дождями, проходящими лишь в центральной части республики — по Ташкентской, Самаркандской, Джизакской и Сырдарьинской областям. По остальной территории Узбекистана уже установится погода без осадков. Температура воздуха ночью составит +2…+7 градусов, днем понизится до +8…+13 градусов и, таким образом, приблизится к норме.
В пятницу и субботу местами по Узбекистану ожидается усиление ветра до 15−20 м/с, отметили синоптики.
В воскресенье на территорию Узбекистана вновь возобновится вынос теплых и влажных воздушных масс с районов Туркменистана. По большей части республики будет наблюдаться погода без осадков, лишь по Самаркандской, Кашкадарьинской областям во второй половине дня ожидается выпадение небольшого дождя.