Hindiston O‘zbekiston yadro infratuzilmalarini rivojlantirishga qiziqish bildirib, ushbu yo‘nalishda yordam ko‘rsatishga tayyor, deya ma’lum qildi «O‘zatom» agentligi matbuot xizmati.
«O‘zatom» delegatsiyasi Dehliga tashrifi chog‘ida atom energetikasi bo‘yicha departament kotibi — Hindiston atom energetikasi bo‘yicha komissiya raisi Shri Vyas bilan atom energetikasidan tinch maqsadlarda foydalanish masalalari bo‘yicha muzokaralar olib bordi.
Hindiston hukumati huzuridagi Atom energiyasini rivojlantirish departamenti tizimiga kiruvchi tizimlar rahbariyati va vakillari bilan atom energetikasi bo‘yicha turli yo‘nalishlarda, jumladan, kadrlar tayyorlash, O‘zbekistonda AES qurilishi va loyihalashtirish ishlari bo‘yicha maslahat xizmatlari ko‘rsatish hamda yadro tibbiyotini rivojlantirish sohalarida hamkorlik qilish borasida takliflar bildirildi. Hindiston tomoni O‘zbekistonda milliy yadro infratuzilmasini rivojlantirish borasida yaqindan hamkorlik qilishga tayyor ekanini ham ma’lum qildi.
Bundan tashqari, Hindistondagi barcha atom elektr stansiyalari operatori — Hindiston yadro energetikasi korporatsiyasi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazilib, unda atom energetikasi dasturlarini amaliyotga joriy etish masalalari muhokama etildi.
O‘zbekiston delegatsiyasining Hindistonga tashrifi davom etmoqda va tashrif dasturi doirasida «Kudankulam» atom elektr stansiyasiga tashrif buyurish hamda sohaga aloqador idoralar va kompaniyalar vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazish ko‘zda tutilgan.

Индия проявляет интерес к развитию ядерной инфраструктуры Узбекистана и готова оказать поддержку в этом направлении, сообщила пресс-служба агентства «Узатом».
Делегация «Узатома» в ходе визита в Дели провела переговоры с председателем комиссии по атомной энергии правительства Индии Шри Вяс по вопросам сотрудничества в области использования мирного атома.
В ходе встреч с представителями департамента атомной энергии при правительстве Индии делегация «Узатома» обсудила возможности совместной подготовки кадров, оказания индийской стороной консультационных услуг при проектировании и строительстве АЭС в Узбекистане, отметила пресс-служба.
В программе визита предусмотрено посещение Корпорации по ядерной энергии Индии и АЭС «Куданкулам». Новые энергоблоки для нее строит российская корпорация «Росатом», которая, как ожидается, возведет атомную электростанцию в Узбекистане.