1 apreldan boshlab1995 yilgacha O‘zbekistonga kelgan va shundan buyon doimiy istiqomat qilayotgan shaxslarga O‘zbekiston fuqaroligi avtomatik tarzda berish rejalashtirilmoqda. Bu prezidentning 2020 yilgi davlat dasturi to‘g‘risidagi farmoni loyihasida ko‘zda tutilgan.
«O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligi to‘g‘risida"gi qonunning yangi tahririda ushbu tartibni joriy etish ko‘zda tutilgan.
Eslatib o‘tamiz, 1995 yilgacha O‘zbekistonga kelgan va shundan buyon istiqomat qilayotgan 50 mingga yaqin shaxslarga O‘zbekiston fuqaroligi avtomatik tarzda berilishi darkorligini prezident Shavkat Mirziyoyev o‘zining parlamentga murojaatida ta’kidlab o‘tgan edi.

С 1 апреля планируется внедрить порядок, в соответствии с которым постоянно проживающим в Узбекистане лицам, прибывшим в страну до 1995 года, автоматически выдадут гражданство республики. Это предусмотрено проектом указа президента о Государственной программе 2020 года «Год развития науки, просвещения и цифровой экономики».
Внедрение такого порядка будет предусмотрено в новой редакции закона «О гражданстве Республики Узбекистан».
Напомним, предоставить гражданство автоматически почти 50 тысячам соотечественников, которые давно проживают в Узбекистане, предложил в своем послании парламенту президент Шавкат Мирзиёев.