Novosti RAA — 7 fevral kuni kechqurun Qozog‘iston janubidagi Jambil viloyatining Kordayi tumanida sodir bo‘lgan ommaviy mushtlashuvda 8 kishi halok bo‘ldi, 40 kishi tan jarohatlari oldi va o‘qdan yaralandi, deya xabar qildi ichki ishlar vaziri Yerlan Turgumbayev. Jabrlanganlar orasida politsiya xodimlari ham bor.
Hodisa Masanchi qishlog‘ining chekkasida sodir bo‘ldi, u yerda 70 ga yaqin aholi yig‘ilgan edi. Janjal ishtirokchilari politsiyaga faol qarshilik ko‘rsatishdi, metall buyumlar, toshlardan foydalanishdi. Keyinroq qo‘shni aholi punktlaridan 300 ga yaqin odam keldi. 47 kishi qo‘lga olindi, ulardan 2 ta ov miltiqlari musodara qilindi.
Axborot va jamoat taraqqiyoti vaziri Dauren Abayevning aytishicha, janjalga ichki mojaro sabab bo‘lgan.
Politsiya ommaviy tartibsizliklarni uyushtirish va ularda ishtirok etish hamda qotillik moddalari bo‘yicha tergov boshladi.
Ijtimoiy tarmoqlarda e’lon qilingan videoda o‘q ovozlari eshitilgan, uylar va mashinalar yonayotgani ko‘ringan. Ba’zi xabarlar mualliflari to‘qnashuvlarga millatlararo tus berishga harakat qilishdi — ushbu hududda asosan dunganlar yashaydi.
Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jomar Tokayev voqea oqibatlarini bartaraf etish uchun shoshilinch choralar ko‘rishni buyurdi. Bu bilan bosh vazir o‘rinbosari Berdibek Saparbayev boshchiligidagi hukumat komissiyasi shug‘ullanadi.
Bosh prokurorga tergovni alohida nazoratga olish vazifasi yuklatilgan hamda Bosh prokuratura va Milliy xavfsizlik qo‘mitasiga millatlararo nizolarni qo‘zg‘atganlarni javobgarlikka tortish topshirilgan.

РИА Новости — В массовой драке в Кордайском районе Жамбылской области на юге Казахстана вечером 7 февраля погибли 8 человек, 40 человек получили телесные повреждения и огнестрельные ранения, сообщил министр внутренних дел Ерлан Тургумбаев. Среди пострадавших есть сотрудники полиции.
Инцидент произошел на окраине села Масанчи, где собрались около 70 жителей. Участники драки оказали активное сопротивление полиции, применяли металлические предметы, камни. Позже из соседних населенных пунктов прибыли еще около 300 человек. Задержаны 47 человек, у них изъяли 2 охотничьих ружья.
Министр информации и общественного развития Даурен Абаев сообщил, что причиной драки стал бытовой конфликт.
Полиция начали расследование по статьям об организации и участии в массовых беспорядках и об убийстве.
На видео, опубликованных в социальных сетях, слышны выстрелы, видны горящие дома и автомобили. Авторы некоторых сообщений пытались придать столкновениям межнациональный характер — в этом районе компактно проживают дунгане.
Президент Казахстана Касым-Жомар Токаев поручил принять срочные меры по устранению последствий инцидента. Этим займется правительственная комиссия во главе с вице-премьером Бердибеком Сапарбаевым.
Генеральному прокурору поручено взять расследование на особый контроль, а Генпрокуратуре и Комитету национальной безопасности — привлечь к ответственности тех, кто призывал к межнациональной розни.