«O‘zbekiston temir yo‘llari» kompaniyasi Toshkent metropoliteni yangi yer usti halqa yo‘nalishining «Do‘stlik-Qo‘yliq» uchastkasidagi yettita bekatdan oltitasi qurib bitkazilganini e’lon qildi. «Boshtransloyiha» AJ tomonidan ishlab chiqilgan ushbu loyiha «Qo‘riqqurilish» tresti korxonalari va bo‘linmalari tomonidan amalga oshirildi.Hozirda oltita bekatda pardozlash ishlari amalga oshirilmoqda, Qo‘yliq bozori yaqinidagi yettinchi bekatda esa ta’mirlash-montaj ishlari davom etmoqda, dedi «O‘zbekiston temir yo‘llari» Kapital qurish boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari Aziz Abdiyev. Qurilish ishlarida 2000 nafarga yaqin mutaxassislar va quruvchilar, shuningdek 100 dan ortiq qurilish va maxsus texnika jalb qilingan. Eslatib o‘tamiz, avvalroq liniyani mart oyida ishga tushirish rejalashtirilgani xabar qilingan edi.
Har bir stansiya tashqi ko‘rinishi va bezak jihatidan farq qiladi. Bekatlarga kirish va kassalar birinchi qavatda joylashgan bo‘lib, u yerda tibbiy, xavfsizlik va texnik xodimlar uchun xonalar ham ajratiladi.
5 vagon harakatlanadigan tarkib uchun mo‘ljallangan perronlar uzunligi 120 m bo‘lib, marmar taxtalar bilan qoplangan. Ko‘zi ojizlar va zaif ko‘ruvchilar uchun relef-nuqtachali maxsus plitalar yotqizilgan.
Bekatlarda harakatlanish imkoniyati cheklangan odamlar uchun eskalator va liftlar ishlaydi. Stansiyalar atroflari obodonlashtirilmoqda, avtoturargohlar barpo etilmoqda.
Yangi liniyada «Metrovagonmash» (Rossiya) kompaniyasining harakat tarkiblari qatnaydi. 2019 yil sentyabr oyida beshta poyezddan iborat sinov partiyasi yetkazib berilgan edi. Hozirda ular «O‘zbekiston» metro yo‘nalishida sinovdan o‘tkazilmoqda.
Yaqinda «O‘zbekiston temir yo‘llari» kompaniyasi boshqaruvi raisi Xusniddin Hosilov «O‘zbekiston 24» telekanaliga bergan intervyusida prezident Shavkat Mirziyoyev topshirig‘iga binoan yil oxiriga qadar 10 ta poyezd sotib olish masalasi ishlab chiqilayotgani haqida xabar bergan edi.
Qariyb 55 km uzunlikdagi halqa metro loyihasi besh bosqichda amalga oshirilmoqda. Uzunligi 11 km bo‘lgan «Do‘stlik-Qo‘yliq» uchastkasi qurilishning birinchi bosqichidir. Oktyabr oyida prezident birinchi ikki bekat — «Do‘stlik-2» va «Ohangaron» o‘rtasida yangi poyezdda sayohat qilgan edi.

Компания «Узбекистон темир йуллари» сообщила о завершении строительства шести из семи надземных станций на участке «Дустлик-Куйлюк» на новой кольцевой линии Ташкентского метрополитена. Проект, разработанный АО «Боштранслойиха», осуществляется силами предприятий и подразделений треста «Куприккурилиш».
Сейчас на всех шести станциях ведутся завершающие отделочные работы, на седьмой станции, возле рынка Куйлюк, продолжаются ремонтные и монтажные работы, рассказал заместитель начальника Управления капитального строительства «Узбекистон темир йуллари» Азиз Абдиев. В строительстве задействовано около 2000 специалистов и строителей, а также свыше 100 единиц строительной и специальной техники. Ранее сообщалось о планах сдать линию в эксплуатацию в марте.
Каждая станция будет отличаться в плане внешнего вида и декора. Вход на станции и билетные кассы будут расположены на первом этаже, где также разместятся комнаты для медицинского, охранного и технического персонала.
Перроны станций, рассчитанные на подвижной состав из 5 вагонов, имеют длину 120 м и покрыты мраморной плиткой. Для незрячих и людей со слабым зрением уложены специальные плиты с рельефно-точечным обозначением.
Крыша имеет кровельное покрытие, стены покрываются композитным материалом для защиты от солнечных лучей. На станциях будут работать эскалаторы и лифты для маломобильных граждан. Благоустраивается территория вокруг станций, строятся парковочные зоны.
На новой линии будут курсировать подвижные составы производства «Метровагонмаш» (Россия). В сентябре 2019 года была поставлена пилотная партия из пяти поездов. Сейчас они тестируются на «Узбекистанской» линии метрополитена.
Недавно председатель правления «Узбекистон темир йуллари» Хуснутдин Хасилов в интервью телеканалу «Узбекистан 24» сообщал, что по поручению президента Шавката Мирзиёева прорабатывается вопрос о приобретении до конца года 10 поездов.
Проект кольцевого метро протяженностью почти 55 км реализуется в пять этапов. Участок «Дустлик-Куйлюк» протяженностью 11 км — это первый этап строительства. В октябре президент совершал поездку на новом поезде между первыми двумя станциями «Дустлик-2» и «Ахангаран».