Boshqa shaharlardan havo kemalarining kech yetib kelishi va aeroportda yomon ob-havo kuzatilayotgani sababli 22 ta reys, xususan, «Eyr Astana» aviakompaniyasining 9 ta reysi (jumladan, Omsk, Toshkent, Moskva va Kiyevdan kelayotgan xalqaro reyslar), SCAT aviakompaniyasining 8 ta reysi (shu jumladan Ulan-Bator, Moskva va Pragadan xalqaro reyslari), Qazaq Air aviakompaniyasining Olma Ota va Kostanayga 2 ta reysi hamda Fly Arystan aviakompaniyasining Pavlodar, Olma Ota va Kostanayga 3 ta reysining kelishi kechiktirilgan.
16 ta reys parvozi kechiktirildi: 6 tasi — «Eyr Astana» aviakompaniyasi (shu jumladan Toshkent va Kiyevga xalqaro reyslar), 6 tasi — SCAT aviakompaniyasi (shu jumladan Moskva va Pragaga xalqaro reyslar) va 4 tasi — Qazaq Air va Fly Arystan aviakompaniyalariga tegishli.
11 reys bekor qilindi: Frankfurtga Lufthansa, Istanbulga Turkish Airlines, Varshavaga LOT Polish hamda «Eyr Astana», Qazaq Air va SCAT reyslari.
«O‘zbekiston havo yo‘llari» milliy aviakompaniyasi ham shamol tezligi 25 m/s ga yetayotgan kuchli qor bo‘roni sababli Toshkent-Nur-Sulton-Toshkent reysini bekor qildi. Bunday ob-havo sharoiti samolyotlarni xavfsiz qabul qilish va jo‘natishga imkon bermaydi, deyiladi aviakompaniya xabarida.
«Kazgidromet» ma’lumotlariga ko‘ra, Qozog‘istonda yana uch kun davomida qor bo‘ronlari davom etadi. Ko‘pgina viloyatlarda qalin qor yog‘ib, bo‘ron va juda kuchli shamol bo‘lishi, shimoliy hududlarda uning tezligi soniyasiga 30 metrgacha yetishi, tuman tushishi va yerning muzlashi kutilmoqda.

В международном аэропорту Нур-Султана задерживаются 38 и отменены 11 рейсов, сообщило издание Tengrinews.kz со ссылкой на пресс-службу аэропорта.
Задерживаются на прилет 22 рейса по причине позднего прибытия воздушных судов из других городов и плохих метеоусловий в аэропорту назначения: 9 рейсов авиакомпании «Эйр Астана» (в том числе международные рейсы из Омска, Ташкента, Москвы и Киева), 8 рейсов авиакомпании SCAT (в том числе международные рейсы из Улан-Батора, Москвы и Праги), 2 рейса авиакомпании Qazaq Air в Алматы и Костанай и 3 рейса авиакомпании Fly Arystan в Павлодар, Алматы и Костанай.
На вылет задерживаются 16 рейсов: 6 — авиакомпании «Эйр Астана» (в том числе международные рейсы в Ташкент и Киев), 6 — авиакомпании SCAT (в том числе международные рейсы в Москву и Прагу) и 4 — авиакомпаний Qazaq Air и Fly Arystan.
Отменены 11 рейсов: Lufthansa во Франкфурт, Turkish Airlines в Стамбул, LOT Polish в Варшаву, «Эйр Астана», Qazaq Air и SCAT.
Национальная авиакомпания Uzbekistan Airways также сообщила об отмене своего рейса Ташкент-Нур-Султан-Ташкент из-за сильной метели с порывами ветра до 25 м/с в столице Казахстана. Такие метеоусловия не позволяют обеспечить безопасный прием и отправку самолетов, говорится в сообщении авиакомпании.
По данным Казгидромета, на которые ссылается Tengrinews.kz, метели задержатся в Казахстане еще на трое суток. В большинстве областей ожидаются снегопады, метели и очень сильный западный ветер, в том числе в северных областях — более 30 м в секунду, а также туманы и гололед.