Buyuk Britaniyaning The Economist Intelligence Unit tadqiqot tashkiloti tomonidan tuzilgan Demokratiya indeksida (Democracy Index 2019) O‘zbekiston 157-o‘rinni egalladi. Reytingga jami 165 mamlakat, shuningdek, Gonkong va Falastin ma’muriyati kiritilgan.
Reytingning yangi tahririda O‘zbekiston 2,01 ball to‘pladi va 2018 yilga nisbatan 1 pog‘ona pastlagan holda «avtoritar rejimlar» ro‘yxatida qoldi.
Markaziy Osiyo mamlakatlari orasida Qozog‘iston 2,94 ball bilan 139-o‘rin, Qirg‘iziston 4,99 ball bilan 101-o‘rinni band etgan bo‘lsa, Tojikiston 1,93 ball bilan 159-o‘rinni, Turkmaniston 1,72 ball bilan 162-o‘rinni egalladi.
«Belorusiya, Ozarbayjon va Markaziy Osiyoning to‘rtta davlati (Qozog‘iston, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekiston) diktaturada qolmoqda, aksariyat davlat rahbarlari o‘n yillardan buyon hokimiyatni egallab kelmoqda», — deyiladi EIU hisobotida.
Mutaxassislar yaqin yillarda siyosiy muxolifatning hokimiyat tepasiga kelishi dargumonligi sababli ushbu mamlakatlarda sezilarli yaxshilanishlar bo‘lishini kutayotganlari yo‘q.
Biroq, avtoritar boshqaruv tuzilmasi zaif, deydi tadqiqotchilar. Masalan, Turkmanistonda og‘ir iqtisodiy ahvol, mahsulotlarning keskin yetishmovchiligi, valyutaga egalikning cheklangani va boshqa muammolar kutilmagan oqibatlarga olib kelishi mumkin, deyiladi hisobotda.
Norvegiya 9,87 ball to‘plagan holda yana reytingda birinchi o‘rinni egalladi. Undan keyin 9,58 ball bilan Islandiya, 9,39 ball bilan Shvetsiya bormoqda. Kuchli beshlikka, shuningdek, 9,26 ball bilan Yangi Zelandiya va 9,25 ball bilan Finlyandiya kirdi. Indeks bu safar ham 1.08 ball olgan Shimoliy Koreya bilan yakunlangan.
The Economist Intelligence Unit Demokratiya indeksini 2006 yildan beri nashr etib keladi. Reyting besh toifaga asoslanadi: saylovlar va plyuralizm; hukumat faoliyati; jamoatchilikning siyosatdagi ishtiroki; siyosiy madaniyat; fuqarolik erkinliklari.
Ushbu toifalardagi bir qator ko‘rsatkichlar bo‘yicha baholardan kelib chiqqan holda har bir mamlakat to‘rt turdagi rejimlardan biri bilan tasniflanadi: «to‘liq demokratiya», «nomukammal demokratiya», «gibrid rejim» yoki «avtoritar rejim».
2019 yilda dunyodagi demokratiyaning umumiy darajasi reyting e’lon qilib kelinayotgan davr davomida eng yomon ko‘rsatkichni qayd etdi — 5.44 ball (2018 yilda — 5.48 ball). Mutaxassislar global ko‘rsatkichning pasayishini Lotin Amerikasi va Afrikaning Sahrodan janubdagi mamlakatlari, Yaqin Sharq va Shimoliy Afrikadagi vaziyatning keskin yomonlashishi va dunyoning qolgan to‘rtta mintaqasidagi turg‘unlik bilan bog‘lamoqda.
«To‘liq demokratiya»ga ega davlatlar soni 22 taga yetdi, ularda dunyo aholisining 5,7 foizi yashaydi. «Nomukammal demokratiya» toifasidagi mamlakatlar soni esa 54 taga qisqartirildi (dunyo aholisining 42,7 foizi).
54 mamlakat (dunyo aholisining 35,6 foizi) «avtoritar» rejimlarga mansub. Dunyo aholisining 16 foizi yashaydigan yana 37 mamlakat esa «gibrid rejim» deb tasniflanadi.

Узбекистан занял 157-е место в «Индексе демократии» (Democracy Index 2019), составляемом британской исследовательской организацией The Economist Intelligence Unit. Всего в рейтинг вошли 165 стран, а также Гонконг и Палестинская автономия.
В новой редакции рейтинга Узбекистан набрал 2,01 балла, опустившись на 1 позицию по сравнению с 2018 годом, и остался в списке «авторитарных режимов».
Среди стран Центральной Азии выше Узбекистана расположились Казахстан (139-е место) с 2,94 балла и Кыргызстан (101) с 4,89 балла. Таджикистан занял 159-е место с 1,93 балла, Туркменистан — на 162-м месте с 1,72 балла.
«Беларусь, Азербайджан и четыре центральноазиатских государства (Казахстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан) остаются диктатурами, большинство лидеров которых находятся у власти десятилетиями», — говорится в отчете EIU.
Эксперты не ожидают существенного улучшения показателей в этих странах в ближайшие годы в связи с тем, что политическая оппозиция здесь вряд ли сможет прийти к власти.
Однако устройство авторитарного правления хрупко, отмечают исследователи. Например, в Туркменистане тяжелое состояние экономики, острая нехватка товаров, ограничения на владение твердой валютой и другие проблемы могут привести к неожиданным последствиям, говорится в отчете.
Первое место в рейтинге вновь заняла Норвегия, получившая 9,87 балла. За ней следуют Исландия с 9,58 балла и Швеция с 9,39 балла. В пятерку также вошли Новая Зеландия с 9,26 балла и Финляндия с 9,25 балла. Индекс в очередной раз замыкает Северная Корея с 1,08 балла.
The Economist Intelligence Unit публикует «Индекс демократии» с 2006 года. Рейтинг основан на пяти категориях: выборы и плюрализм; деятельность правительства; участие населения в политике; политическая культура; гражданские свободы.
Исходя из оценок по ряду показателей в этих категориях, каждая страна классифицируется как один из четырех типов режима: «полная демократия», «несовершенная демократия», «гибридный режим» или «авторитарный режим».
Общий уровень демократии в мире в 2019 году оказался худшим за все время составления рейтинга — 5,44 балла (в 2018-м — 5,48 балла). Эксперты связывают падение глобального показателя с резким ухудшением ситуации в Латинской Америке и Африке к югу от Сахары, на Ближнем Востоке и в Северной Африке, и стагнацией в остальных четырех мировых регионах, которые покрывает индекс.
Число стран с «полной демократией» составило 22, в них проживает 5,7% мирового населения. Количество страны из категории «несовершенная демократия» сократилось до 54 (42,7% от населения мира).
К «авторитарным» режимам относятся 54 страны (35,6% мирового населения). Еще 37 стран, в которых проживает 16% от населения мира, классифицированы как «гибридные режимы».