Gretsiya parlamenti chorshanba kuni prezidentlik lavozimiga Katerina Sakellaropulu nomzodi uchun ovoz berdi, deb xabar berdi «TASS». Bunga qadar u Davlat kengashi — Oliy ma’muriy sud raisi bo‘lgan.
Uning uchun hukmron o‘ng markaz «Yangi Demokratiya» partiyasi, SIRIZA radikal chap kuchlar koalitsiyasi va chap «O‘zgarishlar harakati» asosiy muxolifatchi partiyalar deputatlari ovoz berdi. 63 yoshli sudya nomzodini Gretsiya bosh vaziri Kriakos Mitsotakis ilgari surdi.
Katerina Sakellaropulu mamlakat tarixidagi eng yuqori davlat lavozimini egallagan birinchi ayol bo‘ldi. Konstitutsiyaga ko‘ra, Gretsiya parlament respublikasi hisoblanadi. Davlat rahbari prezident bo‘lib, asosan marosim vazifalarni bajaradi, asosiy hokimiyat bosh vazirning qo‘lida.
Ketrin Sakellaropulening qasamyod marosimi 14 mart kuni parlament yalpi majlisida bo‘lib o‘tadi. Amaldagi prezident Prokopis Pavlopulos 2015 yilda besh yilga saylangan va 13 martda uning vakolati tugaydi.

Парламент Греции проголосовал в среду за кандидатуру Катерины Сакелларопулу на пост президента страны, сообщило агентство ТАСС. До этого она была председателем Государственного совета — Верховного административного суда.
Голоса за нее отдали депутаты правящей правоцентристстской партии «Новая демократия», главной оппозиционной партии Коалиция радикальных левых сил СИРИЗА и левого «Движения перемен». Кандидатуру 63-летней судьи выдвинул премьер-министр Греции Кириакос Мицотакис.
Катерина Сакелларопулу стала первой женщиной на высшей государственной должности в истории страны. Согласно Конституции, Греция является парламентской республикой. Глава государства — президент, который выполняет в основном церемониальные функции, основная власть принадлежит премьер-министру.
Церемония присяги Екатерини Сакелларопулу на пленарном заседании парламента состоится 14 марта. Нынешний президент Прокопис Павлопулос был избран на пять лет в 2015 году, срок его полномочий истекает 13 марта.