O‘zbekistonda qasddan badanga yengil shikast yetkazish to‘g‘risidagi modda dekriminalizatsiya qilinishi mumkin. Ichki ishlar vazirligi tegishli qonun loyihasini jamoatchilik muhokamasi uchun e’lon qildi.
Hujjatda Jinoyat kodeksining 109-moddasini (qasddan yengil tan jarohati yetkazish) chiqarib tashlash va uni Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 52-moddasi 3-qismiga (badanga yengil shikast yetkazish) o‘tkazish nazarda tutilmoqda.
Hozirgi vaqtda Jinoyat kodeksiga ko‘ra, sog‘liqning qisqa muddatga yomonlashuviga yoki mehnat qobiliyatining uncha uzoq bo‘lmagan muddatga yo‘qolishiga olib kelmagan qasddan badanga yengil shikast yetkazish o‘sha harakatlar uchun ma’muriy jazo qo‘llanilganidan keyin sodir etilgan bo‘lsa, bazaviy hisoblash miqdorining 25 baravarigacha miqdorda jarima yoki 240 soatgacha majburiy jamoat ishlari yoxud 1 yilgacha axloq tuzatish ishlari bilan jazolanadi.
Ichki ishlar vazirligining tushuntirish xatida ta’kidlanganidek, ichki ishlar organlari tomonidan 2018 yilda Jinoyat kodeksining 109-moddasi (qasddan badanga yengil shikast yetkazish) bo‘yicha 1512 ta jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan bo‘lib, shundan 311 tasi (20.5%), 2019 yilning 10 oyida esa 771 ta jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan bo‘lib, shundan 122 tasi (15.8%) taraflarning yarashganligi munosabati bilan sud tomonidan ayblilik haqidagi masala hal qilinmasdan tugatilgan.
«Bugungi kunda aksariyat xorijiy davlatlar qonunchiligida ushbu turdagi jinoyat jinoyat qonunchiligidan chiqarilib, ma’muriy huquqbuzarliklar toifasiga kiritilganligini ko‘rish mumkin. Xususan, Qozog‘iston Respublikasining 2017 yil 3 iyuldagi 84­VI-son Qonuniga muvofiq, Qozog‘iston Respublikasi Jinoyat kodeksining 108-moddasi (Qasddan badanga yengil shikast yetkazish) Qozog‘iston Respublikasining Ma’muriy huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi kodeksiga 731-modda sifatida kiritilgan», — deyiladi loyihada. Muhokamalar 23 yanvargacha davom etadi.

В Узбекистане может быть декриминализована статью об умышленном легком телесном повреждении. Министерство внутренних дел опубликовало соответствующий законопроект для обсуждения.
Документом предлагается вывести из Уголовного кодекса статью 109 (умышленное легкое телесное повреждение) и перевести ее в часть 3 статьи 52 Кодекса об административной ответственности (причинение легкого телесного повреждения).
В настоящее время, согласно Уголовному кодексу, умышленное легкое телесное повреждение, повлекшее кратковременное расстройство здоровья продолжительностью более 6, но не свыше 21 дня или незначительную стойкую утрату трудоспособности, наказывается штрафом от 25 до 50 базовых расчетных величин или исправительными работами до 2 лет либо ограничением свободы до 1 года или лишением свободы до 1 года.
В случае принятия закона за это же правонарушение в КоАО будет полагаться штраф от 20 до 30 БРВ или административный арест до 15 суток.
Как отмечается в пояснительной записке МВД, уголовные дела по статье 109 УК часто прекращаются в связи с примирением сторон. Согласно статистике, в 2018 году органы внутренних дел возбудили 1512 уголовных дел по статье 109 УК, из которых 311 (20,5%) из-за примирения сторон на суде были прекращены без решения вопроса о виновности. За первые 10 месяцев 2019 года было возбуждено 771 уголовное дело по этой статье, из них 122 (15,8%) также прекращены.
«В законодательстве большинства зарубежных стран этот вид преступления выведен из уголовного законодательства и подпадает под категорию административных правонарушений. В частности, в соответствии с законом Казахстана №84-VI от 3 июля 2017 года, статья 108 УК (умышленное причинение легких телесных повреждений) была включена в статью 73−1 Кодекса об административных правонарушениях Казахстана», — отмечается в проекте, обсуждение которого продлится до 23 января.