O‘zbekiston Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida yaponiyalik mutaxassis Esuaki Yoshida ish boshladi, deya xabar qildi vazirlik axborot xizmati.
Esuaki Yoshida (1971 yil tug‘ilgan) mehnat faoliyatini Yaponiya bankida boshlagan. Esuaki Yoshida turli yillarda Yaponiya xalqaro moliya markazi, tadqiqotlar va statistika departamenti, Yaponiya xalqaro hamkorlik banki (JBIC)da qator mas’ul lavozimlarda faoliyat yuritgan.
Esuaki Yoshida bugungi kunga qadar Yaponiya xalqaro hamkorlik banki Kredit, baholash va xatarlarni boshqarish guruhi Mamlakatni kreditlash departamenti 3-bo‘lim direktori va bosh iqtisodchisi vazifasida ishlagan.
Endilikda Yaponiyalik mutaxassis Axborot texnologiyalari korxonalarining investitsiya faoliyatini jadallashtirish, texnik va texnologik jihatdan qayta qurollantirish dasturini amalga oshirishda xorijiy investitsiyalar va xalqaro kredit liniyalarini jalb qilish bilan shug‘ullanadi.

В Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана начал деятельность в качестве советника министра эксперт из Японии Эцуаки Ёшида, сообщается на сайте Мининфокома.
До этого Эцуаки Ёшида (1971 года рождения) занимал должность директора и главного экономиста третьего отдела Странового кредитного департамента Группы по кредитованию и оценке и управлению рисками Японского банка международного сотрудничества (JBIC). Ранее работал в Банке Японии, Японском международном финансовом центре и Департаменте исследований и статистики.
В Мининфокоме японский специалист будет заниматься вопросами привлечения иностранных инвестиций и международных кредитных линий для реализации Программы модернизации, технического и технологического перевооружения предприятий информационных технологий.