Davlat rahbari bu yerga 2017 yil yanvar oyida kelib, harbiy ta’limni takomillashtirish, o‘sha paytdagi Toshkent oliy umumqo‘shin qo‘mondonlik bilim yurti negizida mutlaqo yangi o‘quv muassasasi tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi. Ko‘p o‘tmay, prezidentning tegishli qarori qabul qilinib, bu yerda xorijning ilg‘or texnologiyalari va zamonaviy o‘quv vositalarini mujassam etgan Qurolli Kuchlar akademiyasi tashkil etildi. 2018 yil yanvarda Oliy bosh qo‘mondon mazkur yangilangan ta’lim maskani faoliyati bilan tanishgan edi.
Bugun akademiya ham sharoit, ham mazmun jihatidan tubdan o‘zgargan. Auditoriyalar kompyuter texnikasi, o‘quv va laboratoriya asbob-uskunalari bilan jihozlangan. Zamonaviy situatsion markaz, trenajyorlar tashkil etilgan.
O‘tgan yili bu yerda modernizatsiya ishlari davom ettirilib, yangi ob’ektlar qurildi. Kursantlarning o‘qishi va jangovar mashg‘ulotlar o‘tashi, sport bilan shug‘ullanishi uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratildi.
Akademiya qoshida O‘zbekistonning barcha harbiy ta’lim yo‘nalishidagi oliy va o‘rta maxsus bilim yurtlarida o‘quv jarayoni va ilmiy ishlarni muvofiqlashtiradigan Ilmiy-metodik kengash tuzildi.
Prezident o‘quv muassasasi faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha sa’y-harakatlar natijasi hamda foydalanishga topshirilgan zamonaviy ta’lim infratuzilmasi ob’ektlari bilan tanishdi.
O‘quv binosida harbiy texnikaning asosiy namunalari bo‘yicha dinamik kompyuter trenajyorlar imkoniyatlari namoyish qilindi, akademiya kursantlarining ixtirochilik va innovatsion ishlanmalari haqida ma’lumot berildi.
«Barcha sohalar qatori harbiy ta’lim bo‘yicha ham doimo zamon bilan birga qadam tashlashimiz, kerak bo‘lsa, undan oldinda yurishimiz zarur. Harbiylarimiz, kursant va tinglovchilar eng ilg‘or, innovatsion bilim va ko‘nikmalarni egallashi, soha bo‘yicha dunyodagi yangiliklardan xabardor bo‘lishi, doim izlanishi lozim», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident kursantlarni mamlakat hayotidagi muhim voqea — O‘zbekiston Qurolli Kuchlari tashkil etilganining 28 yilligi va Vatan himoyachilari kuni bilan tabrikladi. O‘quv xonalari, yotoqxona va suzish havzasidagi sharoitlarni ko‘zdan kechirdi.

Президент Узбекистана, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев 10 января, в преддверие Дня защитников Родины, посетил Академию Вооруженных Сил, сообщила пресс-служба главы государства.
Академия была образована постановлением президента на базе Ташкентского высшего общевойскового командного училища в январе 2017 года. Президент ознакомился с новыми объектами образовательной инфраструктуры, в том числе комплексом динамических компьютерных тренажеров основных образцов военной техники.
«В военном образовании, как и во всех других сферах, мы должны всегда идти в ногу со временем и даже быть на шаг впереди. Наши курсанты и слушатели должны приобретать самые передовые, основанные на инновациях знания и навыки, быть в курсе новостей сферы, постоянно работать над собой», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент поздравил курсантов с 28-летием образования Вооруженных Сил Узбекистана и Днем защитников Родины, а также ознакомился с условиями в учебных и жилых помещениях и спортивных сооружениях.
В этот же день в академии под председательством Шавката Мирзиёева состоялось расширенное заседание Совета безопасности, посвященное вопросам развития и реформирования национальной армии.
На нем президент подчеркнул, что в современных условиях противостояния в информационном пространстве, усиления борьбы за «умы и сердца», особенно молодого поколения, значительно возрастает роль и место военно-патриотического воспитания.
«Армия в материальном отношении может быть обеспечена всем самым современным и необходимым, однако слабая моральная составляющая, отсутствие боевого духа, преданности, чувства любви к Родине, ответственности за ее судьбу, безразличие могут привести к необратимым последствиям», — отметил глава государства.