O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2019 yilning oxirgi ish kunida parlament palatalari rahbarlari, hukumat a’zolari, vazirlik va idoralar mutasaddilari bilan uchrashib, yil yakunlarini sarhisob qildi va 2020 yildagi muhim vazifalarni belgilab berdi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Davlat rahbari bugun erishilgan natijalar hali marra emasligi, oldimizda aholining turmush sharoitini yanada yaxshilash, mamlakatning iqtisodiy qudratini oshirish, imkoniyatlardan kengroq foydalanish uchun 2020 yil sinov yili bo‘lishini ta’kidladi.
Yig‘ilishda 2019 yilda yo‘l qo‘yilgan xatolardan to‘g‘ri xulosa chiqarib, 2020 yilga belgilangan chora-tadbirlarni amalga oshirish, mas’ul ijrochilar va muddatlarni belgilab olish zarurligi ta’kidlandi. Shuningdek, bevosita joylarga borib, ularning ijrosini tashkil qilish va doimiy nazoratni ta’minlash kerakligi aytib o‘tildi.
Vazirlar Mahkamasi ijro hokimiyati faoliyatini samarali tashkil etib, har bir vazirlik, davlat qo‘mitasi va boshqa idoralarning 2020 yil har choragi uchun faoliyat samaradorligi ko‘rsatkichlarini ishlab chiqib, ijrosini qat’iy nazoratga olishi zarurligi qayd etildi.
Shavkat Mirziyoyev qulay ishbilarmonlik muhitini yaratish, bojxona sohasini isloh qilish, ta’lim, sog‘liqni saqlash, turizm va boshqa sohalarni rivojlantirish masalalariga to‘xtalib o‘tdi.
Yig‘ilishda belgilangan topshiriqlarni to‘liq va sifatli amalga oshirish uchun barcha rahbarlar o‘z tizimida pastga tushib, xodimlar va resurslarni maksimal darajada safarbar qilishi shartligi ko‘rsatib o‘tildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в последний рабочий день 2019 года провел встречу с руководителями палат парламента, членами правительства, главами министерств и ведомств, на которой подвел итоги уходящего года и определил задачи на 2020 год. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
Шавкат Мирзиёев отметил, что предстоит сделать еще многое для улучшения жизни населения и приумножения экономической мощи страны, в связи с чем 2020 год станет испытанием. Он также указал на извлечение правильных уроков из допущенных в 2019 году ошибок.
Президент отметил необходимость серьезных изменений в управлении государственными предприятиями и сокращения участия государства в экономике.
Поставлена задача внедрить новую систему строительства и запуска инфраструктурных объектов, а также ускорить реформы в сфере транспорта, особенно железнодорожного и воздушного.
Даны поручения по упорядочению рынка строительно-подрядных работ и услуг проектирования, созданию свободной конкуренции и внедрению современных градостроительных норм, удешевлению строительства, обеспечения питьевого и теплового снабжения.
Руководитель страны дал указания по обеспечению макроэкономической стабильности, снижению уровня инфляции, переводу ценообразования на рыночные механизмы и недопущению резкого роста цен, особенно на продукты питания.
Шавкат Мирзиёев также затронул вопросы создания благоприятной бизнес-среды, реформирования сферы таможни, развития образования, здравоохранения, туризма и других сфер.
Для полного и качественного выполнения определенных задач все руководители должны «спуститься» до нижних звеньев своей системы и обязаны максимально мобилизовать коллектив и ресурсы, отметил президент.