O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27-dekabr kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi maktabda yoshlar bilan uchrashuv o‘tkazdi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Uchrashuvda yoshlar hayotidagi muammolar, dolzarb vazifalar muhokama qilindi. Mamlakatda yosh rahbarlarni saralaydigan, ularning layoqatiga mos lavozimlarni taklif etadigan samarali mexanizm mavjud emasligi aytib o‘tildi.
Globallashuv sharoitidagi xavf-xatarlar va mafkuraviy xurujlar haqida so‘z borar ekan, prezident ma’rifatparvar bobomiz Fitratning “Bu dunyo kurash maydonidir. Sog‘lom tan, o‘tkir aql va yaxshi axloq bu maydon qurolidir”, degan so‘zlarini yodga oldi.
Yoshlar o‘rtasida huquqbuzarlik va jinoyatchilik, oilaviy ajrimlarning oldini olish bo‘yicha tegishli tashkilotlar rahbarlariga ko‘rsatmalar berildi.
Besh tashabbusning har bir yo‘nalishini tuman va shaharlarda tizimli amalga oshirish bo‘yicha vazifalar belgilandi.
O‘tgan yili O‘zbekistonda buyuk alloma Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Yosh matematiklar xalqaro olimpiadasi muvaffaqiyatli o‘tkazilgan edi. Davlat rahbari ushbu tajriba asosida fizika bo‘yicha Ahmad Farg‘oniy, kimyo fani bo‘yicha Abu Rayhon Beruniy, biologiya bo‘yicha Abu Ali ibn Sino, astronomiya bo‘yicha Mirzo Ulug‘bek nomlaridagi xalqaro fan olimpiadalari tashkil etish taklifini ilgari surdi.
Yoshlar ittifoqi negizida Yoshlar ishlari agentligi tashkil etish tashabbusi yig‘ilganlar tomonidan qo‘llab-quvvatlandi.
O‘sib kelayotgan avlod auditoriyasiga yo‘naltirilgan tele- va radiokanallar, bosma nashrlarni birlashtirib, “Yoshlar media xoldingi” tashkil etish taklifi ham bildirildi.
“Yangi O‘zbekistonni, albatta, yoshlar bilan birga quramiz. 2020-yil yoshlarga oid davlat siyosatida tub burilish yili bo‘ladi”, — deya ta’kidladi prezident.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 27 декабря провел встречу с представителями подрастающего поколения в школе имени Мухаммада аль-Хорезми, сообщила пресс-служба главы государства.
На встрече обсуждались проблемы в жизни молодежи и актуальные задачи. Президент отметил отсутствие в стране эффективного механизма отбора руководящего состава из числа перспективных кадров и расстановки на подходящих их способностям участках работы.
Руководителям соответствующих ведомств даны указания по профилактике правонарушений и преступности среди молодежи и предупреждению семейных разводов. Определены задачи по реализации каждого направления пяти инициатив в районах и городах.
В прошлом году в Узбекистане прошла Международная олимпиада юных математиков имени Мухаммада аль-Хорезми. Руководитель страны предложил также проводить международные олимпиады по физике имени Ахмада Фергани, по химии имени Абу Райхона Беруни, по биологии имени Абу Али ибн Сино и по астрономии имени Мирзо Улугбека.
Президент выступил с инициативой о создании Агентства по делам молодежи на базе Союза молодежи и предложил организовать «Молодежный медиахолдинг», который объединит профильные теле- и радиоканалы и печатные издания.
«Мы построим новый Узбекистан вместе с молодежью. 2020 год станет поворотным в государственной молодежной политике», — сказал Шавкат Мирзиёев.